Spożywanie ryb w ciąży może zmniejszać poziom niepokoju

brzuch ciąża, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Nie wszystkie produkty i potrawy powinny być spożywane przez kobiety w ciąży. Przyszłe mamy mają zatem wiele decyzji do podjęcia: jakie suplementy brać, których serów unikać, konsumpcja jakiej ilości alkoholu (jeżeli się na takową decydują) jest bezpieczna. Jedzenie za dwoje sprawia, że kobiety w ciąży nierzadko mogą doświadczać uczucia niepokoju.

Z badań zespołu naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Bristolu i brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janierio wynika, że ciężarne, które często spożywają owoce morza są mniej narażone, a przynajmniej doświadczają na niższym poziomie uczucia niepokoju, lęku niż kobiety w ciąży, które jedzą ich znacznie mniej lub w ogóle.

Badania zostały opublikowane w PLOS ONE. Wzięło w nich udział 9 530 kobiet w ciąży, które dokumentowały swoje nawyki żywieniowe podczas ciąży w ankietach na kursie rodzenia. Objawy niepokoju były mierzone przez zespół badaczy w 32 tygodniu ciąży.

Kobiety, które nie jadły owoców morza były w 53% bardziej podatne na odczuwanie nadmiernego niepokoju w porównaniu do tych, które jadły owoce morza regularnie. Ponadto, badania wykazały, że kobiety utrzymujące dietę wegetariańską podczas ciąży były w 25% bardziej podatne na doświadczanie wyższego poziomu niepokoju niż kobiety, które podczas ciąży jadły mięso i ryby.

Powodem badań była jeszcze niewielka wiedza na temat relacji pomiędzy konsumpcją wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) z ryb i uczuciem nadmiernego niepokoju podczas ciąży .

Autorzy zauważają, że badania kohortowe na szerszą skale wiążą ciążowy niepokój z niską wagą urodzeniową i krótszym czasem ciąży. Dodatkowo, wyższy poziom niepokoju podczas ciąży może być również związany z negatywnymi skutkami rozwoju neurologicznego niemowląt.

Badanie to jest pierwszym tego rodzaju, pokazującym związek pomiędzy wzorcami żywieniowymi i nadmiernym odczuwaniem niepokoju podczas ciąży. W szczególności, badanie to jest pierwszym, które kojarzy niskie spożycie 3-n- wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i ryb na poziom odczuwanego niepokoju.

Ile i jakie ryby można bezpiecznie spożywać w czasie ciąży?

Food and Drug Administration (FDA) podkreśla, że podczas gdy ryby i skorupiaki są ważnym składnikiem zdrowej diety, prawie wszystkie z nich zawierają śladowe ilości rtęci, która w nadmiernej ilości, może mieć negatywny wpływ na rozwój systemu nerwowego dziecka.

FDA zaleca następujące trzy zasady:
• nie spożywać rekina, miecznika, makreli królewskiej lub płytecznika, ponieważ mają wysoki poziom rtęci
• jeść do 12 uncji (około 28 gram) na tydzień różnej ryby / skorupiaków, które zawierają śladowe ilości rtęci, np.: krewetki, konserwy z tuńczyka, łosoś, mintaj, sum.
• korzystać z lokalnej wiedzy o bezpieczeństwie ryb złowionych we własnej/ bliskiej okolicy

Ponieważ jednym z nowych ustaleń w niniejszym badaniu jest to, że wegetarianki są w 25% bardziej podatne na nadmierne uczucie niepokoju w czasie ciąży niż kobiety, które jedzą mięso lub ryby, autorzy wskazują na potrzebę wprowadzenia ryby do diety wegetariańskiej, o ile to możliwe.
Współautorka opublikowanych badań Pauline Emmett powiedziała Psych Central "Niektórzy wegetarianie chętnie jedzą ryby od czasu do czasu i będziemy zachęcać do tego, zwłaszcza, że nie jesteśmy pewni, który składnik ryb jest najbardziej skuteczny"

Autorzy twierdzą, że ich ustalenia wskazują na to, że poradnictwo żywieniowe podczas ciąży uwzględniające zwiększone spożycie n-3 PUFA może być dobrym pomysłem dla kobiet z nadmiernie doświadczanym niepokojem. Zauważają jednak, że najpierw potrzebne są badania kliniczne do potwierdzenia skuteczności tej metody.

źródło: http://www.medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania