Jak zorganizować czas osobie starszej?

Wózek inwalidzki - zdjęcie partnera

Praca opiekunki w Niemczech to nie tylko pielęgnacja osoby starszej i przygotowywanie jej posiłków, ale również organizacja czasu wolnego. Senior powinien być – oczywiście w miarę możliwości – aktywizowany. Podpowiadamy jak zorganizować czas osobie starszej pozostającej pod naszą opieką.

Formy spędzania czasu dopasowane do możliwości podopiecznego

Planując sposób spędzania czasu dla osoby pozostającej pod naszą opieką, należy przede wszystkim uwzględnić jej stan zdrowia, możliwości, a także potrzeby. Co innego zaproponujemy osobie, która na stałe przykuta jest do łóżka, a co innego seniorowi, który samodzielnie porusza się bez większych problemów. Zawsze warto zadbać o to, aby rozrywki dopasowane były do zainteresowań podopiecznego. Jeśli senior interesuje się historią, raczej nie warto podsuwać mu do czytania książek poświęconych najnowszym osiągnięciom w medycynie. Rozrywki mają służyć aktywizacji, ale mają być również przyjemnością.

 

Nie wolno zapominać o aktywności fizycznej

Tym, na co zawsze warto postawić jest aktywność fizyczna. Poprawia ona sprawność mięśni i stawów, podnosi odporność organizmu, sprawia, że zasypianie jest dużo mniejszym problemem. Warto pamiętać, że zwykły spacer jest rodzajem aktywności ruchowej. Jeśli więc senior może się poruszać, warto zadbać o to, aby codziennie spacerował. Jeśli jego sprawność fizyczna na to pozwala, udać można się na przykład do pobliskiego parku. Jeżeli jest to trasa zbyt długa i męcząca, warto pospacerować wokół domu. W przypadku osób o dość dobrej kondycji i nieograniczonych możliwościach poruszania, warto postawić na lekką gimnastykę. Doskonale sprawdza się też basen, który nie obciąża stawów. Również osoby leżące mogą ćwiczyć. Wystarczy podać im niewielką piłeczkę, aby mogły ugniatać ją w dłoniach. Warto motywować do samodzielnego wykonywania wybranych czynności pielęgnacyjnych. Jest to też forma ruchu, który również osobom przykutym do łóżka jest potrzebny.

 

Gry i zabawy

Tym, co sprawdza się w przypadku seniorów są różnego rodzaju gry i zabawy. Warto podsuwać krzyżówki, które świetnie absorbują osoby o dość dobrej jeszcze sprawności poznawczej, stanowiąc jednocześnie trening dla mózgu. Grą, która w przypadku seniorów jest szczególnie polecana jest memory. Oczywiście można kupić gotowe karty do tej gry, ale z powodzeniem można wykonać je samodzielnie, ponosząc przy tym minimalne nakłady. Jeśli senior jest cierpliwi, lubi zajęcia zajmujące dużo czasu, podsunąć można mu puzzle, pamiętając jednak o tym, aby ilość elementów i skomplikowanie motywu dobrać do poziomu, na jakim funkcjonuje.

 

Czytanie książek

Tym, co sprawdza się w przypadku seniorów jest również czytanie książek. Osoby o dobrej sprawności wzroku mogą czytać samodzielnie. Tym, którzy widzą już dość kiepsko może czytać opiekunka osób starszych. Warto pamiętać, aby lekturę zawsze dobierać do zainteresowań seniora. Czytanie ma być bowiem rozrywką i formą przyjemności.

Opiekunki osób starszych muszą pamiętać, że do ich obowiązków zalicza się również organizacja czasu wolnego seniora. Przedstawione przez nas pomysły to jedynie niewielki wycinek tego, co można zaproponować osobie starszej, którą się opiekujemy.

ATERIMA MED - Zobacz oferty pracy dla opiekunek osób starszych.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania