Kiedy niezbędna jest artroskopia stawu kolanowego?

Kolana - zdjęcie partnera

Artroskopia jest małoinwazyjną metodą operacyjną wykonywaną przez ortopedę w celu uzyskania widoku wnętrza stawu, zdiagnozowania urazu wewnątrzstawowego i jego wyleczeniu. Lekarz poprzez niewielkie nacięcie na skórze wprowadza do stawu narzędzie o średnicy kilku milimetrów umożliwiające na ekranie monitora dokładne obejrzenie i zbadanie struktury stawu. Po diagnostyce już podczas trwania zabiegu, za pomocą drobnych manipulacji mikro-narzędziami, operator naprawia uszkodzenia występujące w stawie. Do najczęściej wykonywanych zabiegów artroskopii należy artroskopia stawu kolanowego. Staw kolanowy ze względu na umiejscowienie i obciążenia, często przekraczające fizjologiczną wytrzymałość, jest szczególnie narażony na urazy i kontuzje. Urazy więzadeł krzyżowych, łąkotek lub rzepki są nierzadko spotykaną dolegliwością u osób aktywnych fizycznie. Staw kolanowy stanowi jeden z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka.

Najczęstsze wskazania do wykonania artroskopii kolana

W przypadku dolegliwości występujących w obrębie kolana należy skonsultować je z lekarzem ortopedą, który wybierze metodę leczenia i w razie konieczności skieruje na odpowiedni zabieg. Najczęściej artroskopię kolana wykonuje się po przebytym urazie lub po przeciążeniu w następstwie wzmożonej aktywności fizycznej. Wskazaniem do zabiegu mogą być nawracające obrzęki i bóle w stawie, brak stabilności ruchów w stawie, torbiele okołostawowe, złamania śródstawowe, obecność ciał obcych w stawie oraz inne urazy mechaniczne. Druga grupa wskazań do artroskopii kolana to zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów oraz zmiany nowotworowe w obrębie stawu kolanowego. W stawie kolanowym najczęściej uszkadzane są łąkotki absorbujące wstrząsy, więzadła stabilizujące kolano, a także ścięgna i rzepki. Artroskopia jest najdokładniejszym badaniem stawu kolanowego. W nowoczesnej medycynie wykonywanie artroskopii wyłącznie diagnostycznych jest niezwykle rzadkie. Diagnostykę artroskopową przeprowadza się na początku właściwego zabiegu. Pomaga ona ustalić lekarzowi następne procedury lecznicze mające naprawić uszkodzenie stawu.

Zabiegi artroskopowe a otwarte metody operacyjne

Artroskopia kolana jest zabiegiem zdecydowanie mniej inwazyjnym niż otwarte metody operacyjne. Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu podpajęczynówkowym, rzadziej miejscowym lub ogólnym. Po wykonaniu niewielkich punktowych nacięć lekarz wprowadza do stawu specjalistyczne kamery i narzędzia, dzięki którym może ocenić ewentualne uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych oraz przeprowadzić odpowiednie leczenie. Utrata krwi podczas zabiegu jest minimalna. Czas trwania operacji zależy od skomplikowania zabiegu. Blizny po wykonaniu artroskopii kolana są prawie niezauważalne. Po zabiegu konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja, krótsza niż po operacji otwartej. Ważne jest odciążenie operowanej nogi i unikanie większego wysiłku w okresie rekonwalescencji. Powikłania po artroskopii kolana zdarzają się rzadko. Zabiegi artroskopii kolana wykonywane są w Klinice Ortopedii i Traumatologii w Carolina Medical Center w Warszawie.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania