Naukowcy odmłodzili komórki macierzyste.

Blood pads - freerangestock.com

Naukowcy z USA zdołali "odmłodzić" dojrzałe już komórki macierzyste a dokładnie spowodowali iż zyskały one lepsza zdolność różnicowania się a normalne dojrzałe komórki macierzyste potrafią to tylko w niewielkim stopniu.

Naukowcy ze stanów zdołali określić czynnik dlaczego komórki macierzyste starzeją się jak również znaleźli sposób na to aby zapobiegać starzeniu sie komórek. Jest to ogromny postęp w medycynie regeneracyjnej. Zespół badaczy z instytutu Buck Institute for Research and Aging którym kierowała Victoria Lunyak, została określić mechanizm starzenia się dojrzałych już komórek macierzystych, lecz najważniejszym jest to że udało im się odwrócić cykl życiowy tych komórek. Celem naukowców w tym zabiegu było stworzenie z dojrzałych komórek macierzystych komórki pluropotencjalne. Doświadczenie zostało opisane na łamach dziennika "Cell Cycle". Komórki macierzyste są podstawą budowy każdego żywego organizmu a wśród nich są wyróżniane 3 typy komórek (tutaj wymienione zostaną w porządku od najmniej do najbardziej wyspecjalizowanych). Pierwszymi są komórki multipotencjalne które znajdują się w tkankach i mogą się różnicować tylko w komórki danych tkanek w których się znajdują. Drugimi z kolei są komórki pluripotencjalne. Te komórki mogą różnicować się tylko w niektóre typy komórek. Trzecim typem są komórki totipolencjalne mogące dojrzewać we wszystkie komórki całego organizmu. Dojrzałe komórki macierzyste są to komórki multipotencjalne. Z tego względu iż nie istnieją one w organizmie przez całe życie, w końcu przychodzi moment kiedy już nie mogą spełniać swojej roli. Właśnie równiez dlatego jeżeli naukowcy z USA zdołali rzeczywiście zahamować proces starzenia się komórek może to mieć olbrzymi wpływ na naszą przyszłość. Jeżeli normalne komórki w tkankach naszego organizmu ulegają starzeniu to jest to wynikiem tego iż zawarty w nich telomer, który chroni DNA przed uszkodzeniem niszczeje przy każdym następnym podziale komórkowym. W komórkach macierzystych natomiast telomer ten cały czas pozostaje nienaruszony. Dla odkrycia mechanizmu starzenia się komórek macierzystych pochodzenia zwierzęcego badacze z USA przeprowadzili porównanie materiału genetycznego jednej młodej ale już dojrzałej komórki macierzystej z materiałem pochodzącym z tego samego organizmu lecz różnica polegała na tym iż druga komórka został poddana sztucznie procesom replikacji który jest stymulatorem starzenia się. Dopiero po przeprowadzeniu tego testu naukowcy zdali sobie sprawę z zachodzącej w komórkach przemianie. Główną różnicą między tymi komórkami jest to iż tylko jedna z nich posiada możliwość pozbycia się duplikatów retrotranspozonu - fragmentu DNA niekodującego - które ulegają replikacji pozornie przypadkowo i zostają włączone do materiału genetycznego komórki. Młode dorosłe komórki macierzyste maja zdolność uwalniania z siebie tego materiału natomiast stare już nie.

Jak wyjaśniała pani Victoria Lunyak, kiedy naukowcy zdołali znieść proces gromadzenia się w komórce tych toksycznych diplikatów pochodzących z retrotranspozonów tym samym zdołali oni odwrócić proces starzenia się dojrzałych komórek macierzystych w laboratorium. To dowodzi iż możliwym jest zwrócenie młodości macierzystym komórkom jak również zwrócenie im ich pluripotencjalności. Tworzenie komórek macierzystych pluripotencjalnych jest bardzo ważne dla dziedziny medycyny jaką jest medycyna regeneracyjna.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania