Nietrzymanie moczu po porodzie - jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu - zdjęcie partnera

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. Oczekiwaniu na dziecko towarzyszy radość, ale także niepokój młodej mamy o to, jak sprawdzi się w nowej roli. Okres po porodzie jest niezwykle ważny do budowania więzi z dzieckiem i regeneracji organizmu kobiety. Niestety zdarza się, że w tym właśnie czasie pojawia się dolegliwość znacznie zmniejszająca komfort codziennych czynności i pogarszająca samopoczucie młodej mamy, czyli nietrzymanie moczu po porodzie. Jakie są tego przyczyny? Jak radzić sobie z tym problemem?

Nietrzymanie moczu po porodzie – jakie mogą być przyczyny?

Nietrzymanie moczu po porodzie to częsta dolegliwość. Nietrzymanie moczu może pojawić się już w czasie ciąży. Rosnące dziecko może powodować ucisk na narządy wewnętrzne mamy, w tym na pęcherz moczowy. Kiedy maluch zaczyna się ruszać i kopać, to także może wywoływać uczucie parcia na pęcherz i zwiększoną potrzebę oddawania moczu.

W ciąży przeważnie przybywa kilogramów, a te mogą powodować ucisk na mięśnie dna miednicy i pęcherz moczowy, co może powodować niekontrolowany wyciek moczu. Problem ten nie zniknie samoistnie po porodzie, stąd uciążliwa dolegliwość także w tym okresie.

Kolejna kwestia to oddziaływanie podczas ciąży hormonów, które powodują wygładzenie i zmniejszenie siły mięśni dna miednicy. Jest to konieczne dla bezpiecznego porodu, ale jednocześnie ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie pęcherza moczowego. Pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu o większym lub mniejszym natężeniu, a także nietrzymanie moczu o charakterze naglącym.

 

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie radzić z tym problemem?

Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowy, naglący oraz mieszany. Nietrzymanie moczu po porodzie najczęściej należy do pierwszego typu i pojawia się przy aktywności fizycznej wymagającej wysiłku, podczas kichania, kasłania, a także w czasie śmiechu. Dolegliwość ta może być bardzo kłopotliwa i niekorzystnie wpływa na samopoczucie świeżo upieczonej mamy.

Na szczęście nietrzymanie moczu po porodzie jest problemem, z którym można dość łatwo sobie poradzić. Doraźnie stosować można specjalne wkładki do bielizny lub podpaski przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Mają one system kontroli nieprzyjemnego zapachu i chronią przed zabrudzeniem i zawilgoceniem bielizny. Na nietrzymanie moczu po porodzie przydatne są też ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. To grupa mięśni dna miednicy, która odpowiedzialna jest za utrzymanie na właściwym miejscu narządów wewnętrznych oraz za pracę pęcherza moczowego. Silne mięśnie Kegla zapobiegają wysiłkowemu wyciekaniu moczu. Można też ćwiczyć wytrzymałość pęcherza, stopniowo zwiększając czas pomiędzy wizytami w toalecie. Powinno wówczas zmniejszyć się nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz. Mięśnie Kegla można ćwiczyć, zaciskając je i rozluźniając miarowo, dostępne są również specjalne kulki do ich wzmacniania.

 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania