Dlaczego problemy z nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn różnią się

Problemy z nietrzymaniem moczu - zdjęcie partnera

Nietrzymanie moczu, czyli NTM to choroba, która dotyka obie płcie, jednak dwukrotnie częściej zapadają na nią kobiety, niż mężczyźni.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Medyczne statystyki informują, że około 15 procent danego społeczeństwa cierpi z powodu nietrzymania moczu, a choroba ta jest klasyfikowana jako społeczna. Nazywane tak są schorzenia, które są przewlekłe, dość rozpowszechnione w populacji i wpływające na jakość życia, ponieważ uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczności.

Nietrzymanie moczu to występujące niezależnie od woli wyciekanie moczu z cewki moczowej. Najczęściej jest to choroba towarzysząca innym, takim jak Alzheimer, choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Nietrzymanie moczu pojawia się również przy chorobach metabolicznych, takich jak cukrzyca. Jeśli NTM jest skutkiem innych schorzeń, w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety. Powodem, dla którego to jednak panie dwukrotnie częściej borykają się z problemem nietrzymania moczu, jest budowa anatomiczna.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Wbrew pozorom, problem nietrzymania moczu w przypadku kobiet nie pojawia się jedynie w wieku podeszłym. Może wystąpić już znacznie wcześniej - np. w ostatnim trymestrze ciąży. Nietrzymanie moczu w tym okresie jest jednak najczęściej dolegliwością przemijającą, kojarzoną z uciskiem, jaki powiększona macica i ciężar dziecka wywierają na pęcherz. NTM pojawia się nawet u nastolatek czy młodych kobiet jako objaw towarzyszący grzybicy czy innym zakażeniom dróg rodnych. To również stały objaw poważnych infekcji układu moczowego. Kobiety, z racji bliskości ujścia cewki moczowej i odbytu, są znacznie bardziej od mężczyzn predysponowane do powstawania tego typu zakażeń. Rzadko kiedy dochodzi jednak do nieodwracalnych zmian w mięśniach cewki moczowej na skutek takich schorzeń - jeśli podejmie się leczenie odpowiednio szybko, NTM powinno ustąpić.

Zdarza się jednak, że na skutek przebytej ciąży, nieodpowiednich nawyków dnia codziennego (podnoszenia ciężarów, parcia na mocz w trakcie jego oddawania lub przeciwnie, długotrwałego wstrzymywania moczu) dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy. To one wraz z mięśniami pochwy i więzadłami tworzą "rusztowanie", odpowiedzialne m.in. za odpowiednią pracę pęcherza. W takich przypadkach pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które wymaga przede wszystkim fizjoterapii oraz wsparcia farmakologicznego. Lek na nietrzymanie moczu najczęściej złożony jest z wyciągów roślinnych, które wspierają prawidłową pracę układu moczowego (np. Feminost). Z kolei fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje najczęściej zestaw ćwiczeń dna miednicy, a także ćwiczenia z ciężarkami dopochwowymi.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł "Nietrzymanie moczu u kobiet - z czego może wynikać?"

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

U mężczyzn problem nietrzymania moczu jest najczęściej skutkiem postępujących procesów starzenia się organizmu. Z wiekiem prostata powiększa się, co powoduje ucisk na przewody moczowe i często zaburza przepływ moczu. Mężczyźni z przerostem prostaty częściej odczuwają parcie na pęcherz, doświadczają niekontrolowanego wycieku moczu oraz mają problem z utrzymaniem jednolitego strumienia moczu w trakcie wizyty w toalecie. Niekiedy nietrzymanie moczu pojawia się na skutek operacji prostaty (gdy wykryto zmiany nowotworowe). Jeśli doszło do uszkodzenia delikatnych nerwów czy mięśni, mogą pojawić się mimowolne wycieki uryny. Profilaktyka NTM u mężczyzn polega na wspieraniu prawidłowej pracy prostaty - oprócz odpowiednich ćwiczeń fizycznych i dbania o dietę, warto rozważyć stosowanie suplementów takich jak Prostaceum. Zawierają one wyciągi z roślin o potwierdzonej skuteczności w zakresie wspomagania prostaty.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania