Nowotwory "boja się" aspiryny.

Brytyjscy naukowcy dowodzą że niskie dawki aspiryny o 20-30% zmniejszają częstość pojawiania się wielu powszechnych nowotworów. Artykuł omawiający to zjawisko ukazał się w piśmie The Lancet.

Badania zostały rozpoczęte przez Petera Rothwella z Oksfordu. Naukowcy dokonali analizy kilku studiów na temat efektów stosowania aspiryny. Mimo że dotyczy one przede wszystkim zmniejszenia ryzyka zawału serca, autorzy studiów również odnotowywali dane dotyczące gonów z powodu nowotworów. Potwierdzone zostało iż aspiryna zmniejsza liczbę przypadków raka jelita grubego. Poza tym naukowcy ustalili, że wpływając na nowotwory przełyku, trzustki, żołądka i płuc oraz prawdopodobnie wpływając również na raka mózgu, aspiryna obniża ogólny wskaźnik zgonów których przyczyną są nowotwory.

Efekt nie zmienia się powyżej dawki wynoszącej 75mg. Nie jest również zależny od płci czy uzależnienia od nikotyny. Wydaje się jednak iż skuteczność rośnie wraz z wiekiem. Aspiryna musi być przyjmowana przez co najmniej 5 lat, lecz ogólne korzyści są tym wyraźniejsze im dłużej się ja zażywa.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania