Odkryto gen, który powoduje "zanik pamięci"

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Wielu z nas posiada "złe" wspomnienia, które po dziś dzień wciąż wpływają na nasze życie. Teraz naukowcy twierdzą, że odkryli gen istotny dla "wyparcia pamięci", procesu, w którym nasz mózg zamienia starsze wspomnienia w nowe doświadczenia.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że odkrycie może pomóc osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD), zastępując "straszne" wspomnienia w więcej pozytywnych wspomnień.

Stwierdzono, że gen Tet1, odgrywa kluczową rolę w wygasaniu pamięci poprzez sterowanie małą grupą innych genów, które są niezbędne w procesie.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Neuron, zespół badawczy eksperymentował na myszach, które miały "wybity" gen Tet1, jak również na myszach, które miały normalny poziom genu.

W celu pomiaru zdolności myszy do usuwania wspomnień, myszy były "uwarunkowane", aby obawiać się pewnej klatki, w której otrzymywały niewielkie porażenie prądem. Gdy pamięć "szoku klatki" została utworzona, myszy umieszczono w klatkach, ale badacze nie powodowali u nich wstrząsu.

Naukowcy odkryli, że po pewnym czasie, myszy z normalnymi poziomami Tet1 zdawały się zaprzestać obawiania się klatki, wskazując, że nowe wspomnienia zastąpiły stare.

Li-Huei Tsai wyjaśnia:
"To co się dzieje podczas zaniku pamięci nie jest usunięciem oryginalnej pamięci. Stary ślad pamięci mówi myszom, że to miejsce jest niebezpieczne. Zaś nowe wspomnienie informuje myszy, że to miejsce jest aktualnie bezpieczne. Istnieją dwie możliwości pamięci, które konkurują ze sobą."

Jakkolwiek badacze dodają, że myszy pozbawione genu Tet1 pozostają przestraszone, bojaźliwe i nie są w stanie tłumić pamięci.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania