Odstawienie nikotyny związane ze zmniejszoną reakcją na nagrody u różnych gatunków

palenie_d.jpg

Palenie papierosów jest wiodącą przyczyną śmierci na całym świecie. Każdego roku, aż 100 tys. zgonów w Polsce wiąże się z negatywnymi skutkami palenia tytoniu. W Stanach Zjednoczonych liczba ta jest ponad 4 krotnie większa i szacuje się ją na około 440 tys. zgonów (według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób). Chociaż ponad połowa palaczy w USA stara się rzucić nałóg, udaje się to mniej niż 10%. Powrót do palenia zazwyczaj występuje w ciągu 48 godzin od zaprzestania palenia.

Zgłębianie wiedzy na temat głodu nikotynowego i występowania trudności w rzuceniu palenia może prowadzić do odkrycia bardziej skutecznych metod leczenia.

W najnowszym badaniu na temat uzależnienia od nikotyny naukowcy prześledzili reakcje, które mogą występować niezależnie od gatunku, tzn. zarówno u szczurów, jak i u człowieka. Mianowicie zmierzyli siłę odpowiedzi na nagrody podczas odstawienia nikotyny. Wnioski z tego badania zostały opublikowane w Internecie, 10 września 2014 w JAMA Psychiatry.

Reakcja na nagrodę jest zdolnością mózgu do rozpoznania i uzyskania przyjemności z naturalnych rzeczy, takich jak żywność, pieniądze i seks. Zmniejszona zdolność do reagowania na nagrody u ludzi jest procesem behawioralnym związanym zazwyczaj z depresją. W poprzednich badaniach na temat uzależnienia i reakcji na odstawienie nikotyny, badacze stosowali bardzo różne pomiary zachowania populacji zarówno ludzi, jak i szczurów, pomijając jednak znaczenie układu nagrody, czyli tzw. ośrodka przyjemności.

Michele Pergadia, profesor nauk klinicznych i biomedycznych z College’u imienia Charles E. Schmidt we Florydzie, który udokumentował badania na ludziach oraz Andre Der-Avakin z Uniwersytetu w Kalifornii, który udokumentował badania na szczurach wraz ze współpracownikami odkryli, że odstawienie nikotyny u ludzi, podobnie jak i u szczurów, obniża zdolność reagowania na nagrody.

Pergadia, jeden z głównych autorów zauważa, że powtarzalność wyników doświadczalnych wśród różnych gatunków jest ważnym krokiem naprzód, ponieważ pozwoli na większe uogólnienie wyników i zastosowanie bardziej wiarygodnych metod identyfikacji zachowań i neurobiologicznych mechanizmów, które mogą wyjaśnić skomplikowane zachowanie będące wynikiem odstawienia papierosów.

Źródło: ScienceDaily.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania