Osteoporoza - objawy i profilaktyka

Cierpiąca na osteoporozę kobieta trzymająca się z bólu za łokieć - zdjęcie partnera

Cichy zabójca kości, czyli osteoporoza to schorzenie, które jest przez niektórych bagatelizowane i uznawane za naturalną konsekwencję starzenia się. Jednak, czy osteoporoza jest groźna? To choroba, która może prowadzić do poważnych złamań kości i znacząco wpływać na jakość życia. Dlatego warto być wyczulonym na jej objawy, a także znać sposoby, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to schorzenie, które charakteryzuje się zmniejszaniem gęstości tkanki kostnej. Czy osteoporoza to rak kości? Zdecydowanie nie. Są to dwie różne choroby, które mają odmienne przyczyny i zupełnie inaczej się rozwijają. W przypadku osteoporozy obniżona gęstość prowadzi do kruchości kości, a w konsekwencji także do ich większego narażania na złamania.

Złamania osteoporotyczne najczęściej dotyczą górnego odcinka kręgosłupa, kości przedramienia oraz szyjki kości udowej. Mogą prowadzić nawet do ciężkiej niepełnosprawności.

Osteoporoza – co to znaczy choroba „pierwotna” i „wtórna”?

Wyróżniamy dwa rodzaje osteoporozy:

  • pierwotną (najczęściej występującą) – która jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego,
  • wtórną (znacznie rzadszą) – która powstała w wyniku innych chorób, np. cukrzycy i niedoczynności tarczycy, a także przyjmowania niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych.

Osteoporoza pierwotna to choroba, która w większości dotyka kobiety po menopauzie i jest związana ze znacznym spadkiem estrogenów. Na ryzyko jej wystąpienia ogromny wpływ ma także styl życia oraz dieta.

Osteoporoza – objawy bólowe należą do rzadkości!

Choroba często przebiega bezobjawowo. Jednym z sygnałów, który może świadczyć, że rozwija się osteoporoza, jest obniżenie wzrostu o około 4 cm, co jednak często jest kojarzone raczej z naturalnym procesem starzenia się niż z chorobą. Wraz z obniżeniem wzrostu może pojawić się początkowo niewielkie garbienie się, które jest efektem bezbolesnego, ukrytego złamania kości w jednym z kręgów. Prowadzi to do stopniowych problemów z chodzeniem, pogorszenia nastroju, a nawet depresji. Osoby dotknięte tą chorobą zwykle nie są w stanie przypomnieć sobie, kiedy doszło do złamania. Mogło ono wystąpić nawet w trakcie mocniejszego kaszlnięcia, pochylenia się czy podnoszenia przedmiotu.

Jak potwierdzić obecność osteoporozy? Badanie wykrywające chorobę to densytometria. Polega ona na zbadaniu gęstości kości za pomocą rentgena. Jego użycie nie jest inwazyjne dla pacjenta i nie wymaga żadnego przygotowania.

Kobieta trzymająca za rękę starszą osobę cierpiącą na osteoporozę

Osteoporoza – profilaktyka

Czynniki sprzyjające rozwojowi osteoporozy to m.in. brak aktywności fizycznej, nadwaga, niewłaściwa dieta, używki (papierosy, alkohol) oraz niedostateczna ekspozycja na słońce.

Zapobieganie tej choroby powinno się rozpocząć jak najwcześniej – nawet w dzieciństwie. Warto pamiętać, że do około 30. roku życia kształtuje się Twoja gęstość kości i w tym czasie osiągasz szczytową masę kostną. Od tego momentu zależy więc, od jakiego pułapu ta gęstość będzie maleć.

Jak dbać o siebie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy? Twoja dieta powinna być bogata w nabiał, ryby zawierające kwasy omega-3, migdały, orzechy, fasolę, pieczywo razowe, czosnek czy szpinak. Unikaj też wyrobów mięsnych konserwowanych fosforanami oraz dużych ilości tłuszczów zwierzęcych – utrudniają przyswajanie wapnia oraz zwiększają jego wydalanie. Dbaj też o regularną aktywność fizyczną dopasowaną do swojego wieku i możliwości. Mocne mięśnie zmniejszają ryzyko upadku i złamań. Nie musisz od razu dźwigać dużych ciężarów czy ćwiczyć wysiłkowo. Pomocne będą nawet zwykłe, ale regularne spacery.

Więcej wskazówek, jak prowadzić zdrowy tryb życia, znajdziesz na stronie Zdrowa Ona. Jest to portal o zdrowiu dla kobiet w każdym wieku.

Źródła:

Zdrowe kości – osteoporoza. Online: https://www.gov.pl/web/wsse-wroclaw/zdrowe-kosci---osteoporoza. Dostęp: 10.11.2023.

Guła Z., Korkosz M. Osteoporoza. Online: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/64948,osteoporoza. Dostęp: 10.11.2023.

Program profilaktyki osteoporozy. Online: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-osteoporozy. Dostęp: 10.11.2023.

Kostecka A. Osteoporoza nie boli. Online: https://www.termedia.pl/reumatologia/Osteoporoza-nie-boli,29853.html. Dostęp: 10.11.2023.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania