Poznaj niezwykłe właściwości dyni

Dynia - zdjęcie partnera

Dynia jest jednym z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka. Źródła historyczne podają, że na terenach dzisiejszego Peru była znana już siedem tysięcy lat temu. Aż trudno uwierzyć, że z Ameryki Południowej do Europy dynia dotarła dopiero w XVI wieku naszej ery.

Praktycznie każdy wie, jak wygląda dynia. To duże, okrągłe warzywo koloru pastelowej pomarańczy. Nie można odmówić prawdy temu twierdzeniu, jednak dynia może być równie dobrze mocno pomarańczowa, żółta, jak i zielona. Może być okrągła, owalna, podłużna.

Im bardziej pomarańczowa dynia, tym więcej beta-karotenu zawiera. Beta-karoten zaś potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Na przykład dzięki obniżeniu poziomu złego cholesterolu chroni przed miażdżycą, chorobami serca, zawalami i udarami. Beta-karoten jak wiadomo jest przeciwutleniaczem, a więc spowalnia procesy starzenia się organizmu, chroni przed infekcjami, ma działanie przeciwzapalne, ale przede wszystkim jest ceniony za działanie antynowotworowe. Udowodniono, że spożywanie dużej ilości beta-karotenu znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc oraz prostaty i piersi.

Dynia jest niezastąpionym źródłem witaminy A. Tylko jedna miseczka gotowanej dyni potrafi zaspokoić ponad 200% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. A witamina A nie tylko pozytywnie wpływa na wzrok, ale także na skórę, regulując wytwarzanie łoju i spowalniając tworzenie się zmarszczek. Wraz z zawartymi w dyni witaminami C i E potrafi skutecznie spowolnić proces starzenia się skóry. Działa lepiej niż niejeden krem do twarzy!

Dynię można jeść na wiele sposobów, gotując, piekąc, marynując i smażąc. Jest bardzo niskokalorycznym warzywem dostarczającym spore ilości węglowodanów i błonnika. Dzięki temu dynia reguluje procesy metaboliczne, pozytywnie wpływa na stan jelit i przewodu pokarmowego. Nadaje się dla osób, które szukają pomysłów na niskokaloryczne, nietuczące potrawy. Na dynię warto zwrócić uwagę, jeśli planujemy wiosenny detoks w 5 krokach.

Dynia to nie tylko witaminy, błonnik i węglowodany. Znajdziemy w niej także spore ilości potasu, żelaza, wapnia i fosforu, oraz nieco mniej manganu, selenu i cynku, czyli wszystkie te składniki, które w postaci suplementu diety można kupić w internetowym sklepie ekamedica24.pl

Pestki z dyn znane są ze swoich właściwości przeciwwirusowych i przeciwpasożytniczych. Do zwalczania patogenów najlepsze są świeże pestki. Skąd je wziąć? Kupić dynię i wybrać oczywiście! Będzie z tym trochę zabawy, bo świeże pestki są bardzo śliskie, ale gra warta jest świeczki. Pestek dyni nie prażymy. W wysokiej temperaturze stracą swoją dobroczynną moc.

Więcej na temat dyni można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania