Specjaliści mówią o problemach opieki psychiatrycznej.

depresja1.jpg

Zbyt małe finansowanie, stereotypy i brak wystarczającej edukacji społeczeństwa sa według ekspertów głównymi problemami realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Eksperci przedstawili swoja ocenę na spotkaniu w kancelarii premiera 16 września z inicjatywy Pełnomocnika Rządu ds. równego Traktowania, Elżbiety Radziszewskiej. Spotkanie miało związek m.in. z petycja która została wystosowana do prezydenta, premiera i minister zdrowia przez Koalicję na rzecz Wdrażania narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Między innymi psychiatrzy alarmują w niej aby została poparta idea równego traktowania osób które chorują somatycznie i psychicznie przy podziałach środków finansowych które sa przeznaczone na opiekę zdrowotną w naszym kraju. Podkreślają również iż opieka psychiatryczna nie może być bagatelizowana i traktowana marginalnie i interwencyjnie. NPOZP - Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego - został stworzony w grudniu ubiegłego roku i zostały nim objęte lata 2011-2015. Jego głównym założeniem jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. W trakcie debaty w której udział brali psychiatrzy, psychologowie, przedstawiciele m.in. biur RPP, RPO, MZ i NFZ, wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk mówił o szeroko zakrojonych przyszłych rozmowach na temat realizacji NPOZP. NFZ ma zamiar przeprowadzić analizę finansowania usług medycznych w oddziałach psychiatrycznych. Jak mówili specjaliści wiele z oddziałów jest zamykanych gdyż nie sa one opłacalne dla szpitali.

Pani Radziszewska wskazała iż sam program który został zaakceptowany po wielu latach jest bardzo dobry lecz nadal istnieje problem jak rzeczywistość prawną przełożyć na praktyczne działania tak aby dotrzeć do każdego. Osoba chora psychicznie która mieszka w Polsce nadal nie jest objęta nowoczesną opieką wzorowaną na tej która jest zapewniana takim osobom w Niemczech. Należy również zadbać o edukację również samych psychiatrów którzy w wielu przypadkach opowiadają się za najprostszym wariantem leczenia czyli tzw. azylowym, w dużych szpitalach psychiatrycznych a tymczasem dużo lepsze wyniki niesie za sobą terapia w małych psychiatrycznych oddziałach.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania