Elektroniczna Klasyfikacja ICF - lek na polską służbę zdrowia?

sluzba-zdrowia.jpg

Jakie kroki powinny zostać poczynione, by polepszyć, a tak naprawdę to znormalizować poziom opieki zdrowotnej w naszym kraju? Elektroniczna Klasyfikacja ICF - czym jest i jak może pomóc?

Świadczone w Polsce usługi medyczne w wielu przypadkach pozostawiają wiele do życzenia. Niekończące się kolejki, powtarzające się rok rocznie problemy z porozumieniem na linii lekarskie związki zawodowe - rząd, duża dysproporcja pomiędzy świadczeniami z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego a prywatnymi wizytami u specjalistów.

Temat ten wydaje się być na ustach wszystkich, bez względu na zmiany w innych sektorach usług, opieka medyczna sprawia wrażenie wiecznie nierozwiązywalnego problemu.

Każdy jest zapewne świadomy tego, że sama kwestia jest złożona i trudna. Kolejki do lekarzy nie znikną z dnia na dzień, odkładane przez kolejne ekipy rządzących konsekwentne zmiany pewnie nadal będą odkładane, jednak zmiana systemu nie musi być jedyną drogą, jedynym sposobem - warto zacząć od choćby małych kroków.  

Zmiana systemu byłaby bardzo pomocna, jedna wiąże się z wieloma aspektami, które niewątpliwie ją utrudniają. Ciągłość działań kolejnych rządów byłaby bardzo pomocna, jednak brak jednolitego planu wydatnie przeszkadza we wprowadzeniu korzystnych zmian. Co więc można by przedsięwziąć, choćby doraźnie, aby usprawnić opiekę medyczną w Polsce?

Wizyty u specjalistów często nie dają spójnych efektów w drodze do zidentyfikowania choroby oraz podjęcia zsynchronizowanych działań do jej zwalczenia. Częstokroć wydawane opinie lekarskie są niejednoznaczne albo i niezrozumiałe dla innego specjalisty, co poważnie utrudnia przeprowadzenie kompletnego i harmonijnego procesu leczenia pacjenta.

ICF - Międzynarodowa Klasyfikacja Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia oferuje kompletny pakiet funkcjonalności, które pomogłyby w lepszym zarządzaniu procesem diagnozy i leczenia.

ICF to szeroko rozpowszechniona klasyfikacja, obecna w krajach zachodnich i z powodzeniem stosowana jako podstawa usług medycznych.

Czym jest klasyfikacja ICF? To przede wszystkim system, który oferuje usystematyzowany język opisu stanu zdrowia, co umożliwia łatwiejszą komunikację pomiędzy użytkownikami - pacjentem, lekarzem, a także instytucjami ubezpieczeniowymi. Formalny i jednolity język pozwala na uniknięcie nieprecyzyjnego diagnozowania, co oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze każdej z zainteresowanych stron.

ICF umożliwia także zebranie w jednym miejscu przejrzystych danych na temat stanu zdrowia pacjenta z różnych okresów, rodzajów zastosowanych w przeszłości usług medycznych oraz podmiotów je świadczących.

Systemem informatycznym, sprawdzonym w praktyce krajów zachodnich, który oferuje dostęp i organizację wyżej opisanych danych jest EDM Plus - jeden z nielicznych na rynku polskim. Z powodzeniem był on stosowany w Europie Zachodniej, m.in w Niemczech, gdzie zyskał wiele pozytywnych opinii.


Należy zaznaczyć, że sprawny i sprawdzony system zarządzania informacją medyczną mógłby przyczynić się do znaczącej poprawy jakości świadczonych usług, a także zredukować czas oczekiwania na wizytę u specjalisty poprzez wyeliminowanie powielania obdukcji lekarskich, wynikających z niejasnych diagnoz. Może więc to jest sposób, pierwszy krok do wyleczenia systemu opieki zdrowotnej w Polsce..?

http://www.edmplus.pl/.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania