Specjaliści poprawiają projekt powszechnych szczepień przeciwko pneumokokom.

Kid - freerangestock.com

Wszystkie dzieci do 2 roku życia powinny przejść i zostać objęte obowiązkowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom najlepiej już od przyszłego roku – postulowali eksperci na XIX sympozjum „Szczepienia Ochronne” w Warszawie.

Prof. Bernatowska z CZD zwróciła uwagę iż zmiany w programie szczepień obowiązkowych następują na dzień dzisiejszy za wolno a jeszcze do niedawna program ten szedł równo z programami szczepień ochronnych jakie są w unii europejskich. Priorytetem jest wprowadzenie szczepień przeciwko pneumokokom i objęcie programem każde niemowlę i dziecko poniżej 2 roku życia które jest najbardziej narażone na zakażenie. Od 2008 roku preparaty refundowane są stosowana u grup wysokiego ryzyka od 2 do 5 roku życia. W tym momencie trwają prace na wydaniem nowego rozporządzenia które przewiduje rozszerzenie obowiązkowych szczepień o szczepienia przeciwko pneumokokom o grypy dzieci od 2 miesiąca życia do 5 roku życia które chorują na przewlekłe choroby serca, niewydolność nerek i nawracający zespół nerczycowy, choroby metaboliczne tj. cukrzyca czy tez przewlekłe choroby Płuc jak astma. Szczepienia obejmą tez dzieci od 2 do 12 miesiąca życia urodzone przed 37 tygodniem życia z masą urodzeniową poniżej 2500 g.

Pneumokoki są jedyną z najczęstszych przyczyn zakażeń dróg oddechowych u małych dzieci. Przez nie rozwinąć się może również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy tez sepsa – dlatego szczepienia ochronne są tak ważne. Jeżeli dziecko zostanie zakażone i uda się je wyleczyć to mogą powstawać trwałe następstwa zakażenia m.in. upośledzenia umysłowe, zaburzenia słuchu czy napady padaczkowe.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania