Spożywanie alkoholu wprawia nas w wesołość, lecz nie na długo

drink freedigitalphotos.net

Niektórzy mówią "Jedz, pij i bądź szczęśliwy". Jednak według nowych badań, jeśli chodzi o spożywanie alkoholu, jest mało prawdopodobne, że na długo pozostaniesz w stanie szczęśliwości.

Kierujący badaniem dr Ben Bamburg Geige z University of Kent w Wielkiej Brytanii stwierdził, że spożywanie alkoholu sprawia, że stajemy się szczęśliwsi, jednak nie oferuje długoterminowego odczuwania zadowolenia z życia i dobrego samopoczucia.

Niedawno, naukowcy opublikowali swoje odkrycia na łamach czasopisma Social Science & Medicine.

Oczywiście nie jest żadną niespodzianką to, że spożywanie alkoholu jest związane z redukcją dobrego samopoczucia. Według National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) spożywanie alkoholu w Stanach Zjednoczonych zajmuje czwarte miejsce na liście przyczyn śmierci możliwych do uniknięcia i jest odpowiedzialne za około 88 000 zgonów rocznie.

Dr Bamburg Geiger wraz ze współpracownikami jednak pamiętali, że picie alkoholu jest również uznawane za źródło przyjemności. Wielu z nas uprzyjemnia dzień drinkiem np. po ciężkim dniu w pracy lub podczas spotkań towarzyskich z przyjaciółmi.

Ale czy drink lub dwa naprawdę czyni nas szczęśliwymi? Jest to coś, czego zespół badawczy chciał się dowiedzieć.

Aby osiągnąć swoje odkrycia, dr Bamburg Geiger wraz ze współpracownikami przeanalizowali dane z brytyjskiego badania kohortowego "British Cohort 1970 Study (BCS70)" wraz z danymi zebranymi z aplikacji na smartfony.

W badaniu kohortowym brało udział 17 000 dzieci urodzonych w jednym tygodniu w 1970 roku, które były regularnie oceniane w wieku między 30-42 lat.

Spożycie alkoholu wśród uczestników zostało ocenione poprzez pytanie: "W ciągu ostatnich 7 dni, licząc, że nie jest to dzisiaj, ale począwszy od ostatniego dnia [dzień], ile [napoju] wypiłeś?"

Kwestia ta została skorygowana w celu uwzględnienia piwa, wina, wódki, wzmocnionych win, oraz alkopopów.

Zadowolenie z życia badanych monitorowano za pomocą kwestionariusza, który prosił ich, aby ocenili w jakim stopniu są zadowoleni z ich życia do tej pory w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznaczało "zupełnie niezadowolony".

Analiza danych kohortowych pokazała, że "nie ma istotnego związku" między zmieniającymi się poziomami picia alkoholu w czasie i życiową satysfakcją.

Jednak zespół zidentyfikował zmniejszenie zadowolenia z życia wśród ludzi, u których wraz z czasem rozwinęły się problemy z piciem.

Analiza danych zebranych za pomocą smartfonów pokazała natomiast, że ludzie, którzy spożywają alkohol są w dużej mierze szczęśliwsi "w tej chwili", ale z biegiem czasu, ich szczęście znika.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania