Suplementacja witamin i składników mineralnych w diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowa - zdjęcie partnera

Dieta bezglutenowa i suplementy? Czy jest to konieczne? A jeśli tak, to po jaki kompleks witamin i składników mineralnych warto sięgnąć? Kilka porad dla osób z celiakią.

Dieta bezglutenowa - czym jest i jak wpływa na zdrowie?

Dieta bezglutenowa to jak sama nazwa wskazuje - sposób odżywiania, który polega na unikaniu produktów żywnościowych zawierających gluten. Żywność, która jest w niego bogata to przede wszystkim produkty zbożowe, pieczywo, kasze i makarony, czyli produkty, które poza glutenem, dostarczają też organizmowi ludzkiemu wielu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Istotnym jest zatem, aby zrównoważyć je w swojej diecie.

Co więcej, wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej są celiakia oraz alergia na gluten. W przypadku osób z celiakią dostarczenie sobie wszystkich składników odżywczych z pożywienia może być jeszcze bardziej utrudnione - w tej grupie nierzadko występują zaburzenia wchłaniania i trawienia.

Dieta bezglutenowa - suplementy diety, które mogą być wskazane dla alergików

Jeżeli Twoja dieta bezglutenowa jest prawidłowo zbilansowana, dodatkowa suplementacja nie będzie Ci potrzebna. Niestety sporo osób nie odżywia się tak, jak powinno. Potwierdzają to różne badania. Dla przykładu, badanie z 2019 roku przeprowadzone na osobach długotrwale stosujących dietę bezglutenową z powodu celiakii, wykazało, że aż u ponad 40% osób występowało zbyt niskie stężenie żelaza i cynku, u 30% witaminy B12, u 25% witaminy D, a u 20% kwasu foliowego. Ponadto, wiele osób z alergią na gluten ma również niski poziom witamin E i A.

Witaminy bezglutenowe - jak je rozpoznać?

Witaminy bezglutenowe, podobnie z resztą jak bezpieczne dla celiaków kompleksy witamin i składników mineralnych, wbrew pozorom nie są trudno dostępne. Problemem nie jest ich brak na rynku, tylko to, że suplementy diety to produkty, które według prawa polskiego nie muszą być oznaczane alergenami na opakowaniach. Co za tym idzie, problematycznym staje się zyskanie absolutnej pewności, że kompleks witamin, po który sięgamy rzeczywiście nie zawiera śladowych ilości glutenu.

 

Jak temu zaradzić? Warto pamiętać, że składniki mineralne i witaminy same w sobie nie zawierają glutenu. Gluten może się w nich pojawić tylko, gdy dany suplement diety zawiera sztuczne wypełniacze. Należy zatem szukać producentów suplementów, którzy w swoich produktach nie używają takich dodatków. Jednym z nich jest pure4me.pl - jeżeli Twoja dieta bezglutenowa negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i konsultacje lekarskie wykazały, że potrzebujesz się suplementować, możesz zajrzeć na stronę tej marki.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania