Toksokaroza - groźna choroba pasożytnicza

Kot i chomik wylegują się na kanapie - freerangestock.com

Na choroby pasożytnicze narażeni jesteśmy wszyscy. Jeszcze bardziej, jeśli w naszym domu mieszkają zwierzęta lub gdy mamy małe dzieci, które spędzają dużo czasu w piaskownicy, a i odpowiedniej higieny w zabawie ze zwierzakiem ciężko dopilnować. Toksokaroza uznawana jest za jedną z najczęściej występujących i najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych. Schorzenie to wywoływane jest przez larwy nicieni jelitowych, należących do rodzaju Toxocara.

Stanowią one duże zagrożenie dla nas i dla naszych dzieci. Gdy przedostaną się do ludzkiego organizmu, osiedlają się w układzie pokarmowym, ale również w innych narządach, choćby w mózgu czy oku i prowadzą do powstawania w nich uszkodzeń. Przenikają do różnych organów wewnętrznych oraz tkanek i powodują znaczne straty.

Przyczyny toksokarozy

Jest to choroba odzwierzęca. Larwy nicieni jelitowych bytują w przewodach pokarmowych kotów oraz psów. Składają one nawet 200 000 jaj w ciągu jednej doby i wydostają się do środowiska wraz z kałem. Rozwijają się w wilgotnej glebie i po upływie 1-2 tygodni są zdolne do zakażenia. Dziecko może zostać zainfekowane w piaskownicy, do której załatwiło się bezpańskie zwierze.

Zakażenie ma miejsce zwykle, jeśli dojdzie do spożycia zakażonej jajami żywności, jak nieumyte owoce czy warzywa albo wypiciu wody, która jest zainfekowana. Dziecko bawiąc się w piaskownicy lub ze zwierzakiem może bezpośrednio przenieść jaja pasożytów do ust. Państwowa Inspekcja Sanitarna wykazała w badaniach, że w Polsce ilość gleby zainfekowanej jajami tego pasożyta jest dość znaczna.

Jak objawia się toksokaroza?

Gdy jaja przedostaną się do przewodu pokarmowego, dochodzi do ich wylęgania się. Powstałe larwy czepiają się ścian jelita cienkiego. Później dochodzi do przemieszczenia się części z nich wraz z krwią do wątroby. Najczęściej właśnie tutaj pozostaje większość larw, jednak część może wydostać się z wątroby dalej, np. do płuc. Niewielka ilość może dotrzeć do ośrodkowego układu nerwowego – rdzenia kręgowego, mózgu czy móżdżku, jak również do mięśni szkieletowych, na dno oka czy do mięśnia sercowego.
Tak więc to, w jaki sposób choroba będzie się objawiać, uzależnione jest od tego, gdzie larwy znalazły się w organizmie. Kolejnymi czynnikami jest to, jak duża jest inwazja larw oraz jak zareaguje układ odpornościowy zakażonej osoby.

Mogą pojawić się takie objawy jak: spadek apetytu, bóle brzucha, bezsenność, osłabienie, mdłości, bóle głowy, kaszel, niecharakterystyczna wysypka na skórze, powiększenie wątroby, nadpobudliwość, złe samopoczucie, gorączka, duszności, bóle stawów oraz mięśni, powiększenie węzłów chłonnych, i wiele innych, najczęściej mało specyficznych.
Jak stwierdzana i leczona jest toksokaroza?

Stwierdzenie toksokarozy może się odbyć na postawie badań krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego lub płynu z komory przedniej oka. Stwierdza się podwyższony poziom immunoglobulin klasy IgG, IgE oraz IgM.

Leczenie polega na podawaniu leków o działaniu przeciwpasożytniczym. Cała kuracja trwa od 7 do 28 dni. Całkowite pozbycie się tego pasożyta z organizmu jest dość kłopotliwe, leki mają problem z przedostaniem się do larw, a terapia musi być powtarzana.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania