Wczesne objawy zapalenia wątroby, czyli co powinno zwrócić naszą uwagę?

Wątroba

Zapalenie wątroby można określić, jako chorobę dość podstępną, gdyż może ona niemal niezauważona rozwijać się przez wiele lat. Symptomy, jakie pacjenci obserwują na samym początku bywają mylone z zupełnie innymi dolegliwościami, gdyż mogą one przypominać zatrucie lub grypę. Z pewnością jest istnieje grupa czynników, na które warto zwrócić uwagę w sposób szczególny, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać chorobę.

W przypadku zapalenia wątroby uwagę zwraca fakt, że schorzenie to może mieć zarówno ostry, jak i przewlekły charakter. Do wystąpienia stany zapalnego przyczynić mogą się różne czynniki, takie jak: alkohol, wirusy czy niewłaściwa dieta. Co istotne choroba rozwija się tak niepostrzeżenie, że możemy chorować nawet przez kilka lat i nie mieć o tym pojęcia.

Rodzaje zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby to choroba, która może mieć różne formy. Wyróżniamy trzy jej rodzaje:

 1. Wirusowe zapalenie wątroby.
 2. Alkoholowe zapalenie wątroby.
 3. Autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Co warto wiedzieć o każdej z tych odmian? Co je wyróżnia i jak przebiegają? Jak je odpowiednio wcześnie rozpoznać. Takie informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny zapalenia wątroby?

Wystąpienie zapalenia wątroby może mieć związek z różnymi czynnikami. Jednak pośród najczęstszych przyczyn wyróżnia się:

 • działanie substancji chemicznych – narażanie naszej wątroby na kontakt z różnymi substancjami chemicznymi, takimi jak alkohol, leki, czy toksyny środowiskowe, może prowadzić do rozwoju zapalenia wątroby. Jeśli tego rodzaju substancje występują w organizmie w nadmiernie dużej ilości, to wątroba nie daje rady ich metabolizować, w konsekwencji odkładają się one w niej i doprowadzają do jej uszkodzenia.
 • Działanie wirusów – zdecydowanie to właśnie wirusy należy uznać, za najczęstsze przyczyny występowania zapaleń wątroby. WZW najczęściej wywoływane jest przez konkretne wirusy. Zaliczamy do nich

HAV

Powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli WZWA. Do zarażenia dochodzi w wyniku spożycia zakażonej wody lub pożywienia, drogą pokarmową. W tym przypadku objawy ustępują zwykle samoistnie po upływie około 6 miesięcy.

HBV

Za jego przyczyną dochodzi do wirusowego zapalenia wątroby typu B, czyli WZWB. Jest to najczęstsza przyczyna występowania ostrego zapalenia wątroby. Zarażamy się od osoby chorej, jednak infekcja może pojawić się również w wyniku pobierania krwi czy wizyty w studiu tatuażu.

HCV

Ten wirus prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby typu C, czyli WZWC. Często jest ono przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby, jednak może wywoływać również ostre. Zarażamy się w wyniku kontaktu z krwią osoby chorej lub w miejscach, gdzie zasady sterylizacji nie są odpowiednio przestrzegane.

HDV

Z jego powodu dochodzi do wirusowego zapalenia wątroby typu D, czyli WZWD. Wystąpienie tego rodzaju zapalenia ma miejsce jedynie u chorych z WZWB i stanowi czynnik pogarszający ich stan.

HEV

Stanowi przyczynę rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu E, czyli WZWE. W Polsce ten rodzaj zakażenia pojawia się bardzo rzadko. Przebieg jest zbliżony do WZWA, a do zakażenia również dochodzi drogą pokarmową.

 

 • Niealkoholowe, stłuszczeniowe zapalenie wątroby – w tym wypadku zapalenie wątroby wywołane jest przed nadmierną ilość tłuszczy gromadzących się wokół wątroby. Sytuacja taka dotyczy osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, otyłych oraz z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej.
 • Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – w ty przypadku niejako przez pomyłkę nasze własne komórki odpornościowe doprowadzają do niszczenia wątroby. Dochodzi wówczas do poważnego uszkodzenia wątroby. Choroba często pojawia się równocześnie z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym.
 • Wrodzone zapalenie wątroby – stanowi ono element pojawiający się wraz z innymi chorobami wrodzonymi. Niekiedy np. z chorobą Wilsona, czy z hemochromatozą.

W jaki sposób objawia się zapalenie wątroby?

Objawy, które mogą świadczyć o zapaleniu wątroby mogą mieć bardzo różny charakter, przez co często ciężko zwrócić na nie uwagę i rozpocząć tym say diagnostykę i leczenie. Wiele objawów związanych jest z konkretnymi przyczynami pojawienia się choroby. Zaliczamy do nich:

 • biegunki,
 • nudności,
 • wymioty,
 • odwodnienie organizmu,
 • bóle brzucha lokalizujące się po prawej stronie,
 • żółtaczka,
 • świąd skóry,
 • jasny stolec,
 • utrata łaknienia,
 • mocz o ciemnym zabarwieniu,
 • pogorszone samopoczucie,
 • nieustanne zmęczenie,
 • gorączka,
 • osłabienie,
 • bóle mięśniowo-stawowe.

U niektórych pacjentów, gdy przebieg zapalenia wątroby jest gwałtowny, pojawiają się objawy natury psychicznej oraz zwiększenie się obwodu brzucha.

Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

Na samym początku choroba bywa dość powszechnie mylona z zatruciem pokarmowym lub grypą żołądkową. Z pewnością istotny sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza jest wystąpienie żółtaczki, ciemnego moczu, długotrwałego bólu brzucha oraz nieustępujących objawów ze strony układu pokarmowego w formie nudności i wymiotów. Jeśli podejrzewamy natomiast, że mieliśmy kontakt z osobą narażoną to również powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jak wygląda diagnostyka?

Najczęściej stwierdzenie zapalenia wątroby jest przypadkowe. Ma miejsce u pacjentów po badaniach okresowych, przed operacją, czy też w czasie, gdy są oni hospitalizowani z zupełnie innego powodu. Aby możliwe było potwierdzenie wystąpienia zapalenia wątroby, niezbędne jest przeprowadzenie szeregu badań, takich jak:

 • morfologia krwi, wraz z całkowitym poziomem białek, wskaźnikiem protrąbinowym, poziomem bilirubiny, parametrami AspAt i AlAT, oraz fostfatazą zasadową.
 • Niezbędne jest zdiagnozowanie chorób o charakterze wrodzony,
 • biopsja wątroby,
 • oznaczenie przeciwciał oraz antygenów.

Leczenie zapalenia wątroby

Jeśli dochodzi u nas do zapalenia wątroby, to nie mamy wyjścia i koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, zależne jest przede wszystkim od przyczyny wystąpienia choroby, a więc czynnika, jaki ją spowodował.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobą o charakterze wrodzonym, to leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu rozwojowi schorzenia. Niekiedy niezbędna jest zmiana obecnego leczenia.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby wymaga podawania sterydów oraz azatriopryny przez kolejnych kilka lat. Natomiast u pacjentów, u których występuje niealkoholowe stłuszczenie wątroby konieczne jest leczenie choroby zasadniczej czyli otyłości.

Przy WZW A oraz E konieczne jest przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu. W tym wypadku pośród zaleceń znajduje się również odpoczynek oraz wprowadzenie diety wątrobowej. WZW B w postaci przewlekłej wymaga przyjmowania leków, natomiast w ostrej postępowanie jest takie jak w WZW A oraz E. Z kolei WZW C leczy się tak jak A i B.

Artykuł własny

Napisz opinię

 • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania