Według Polskiej Fundacji Apiterapii produkty pszczele można również stosować w medycynie.

pszczoła.jpg

Miód jest nie tylko smacznym składnikiem diety i elementem domowych mikstur na przeziębienie. Leki które zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia pszczelego są dziś już stosowane w każdej dziedzinie medyczny - przekonują eksperci od apiterapii.

W ubiegłą sobotę 15 października w Katowicach swoje 20-lecie obchodziła Polska Fundacja Apiterapii które prowadzi prace badawcze w zakresie leczenia przy pomocy produktów pszczelich i propagująca zalety takich substancji. Założycielem i prezesem fundacji jest prof. Artur Stojka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreśla on iż rola produktów wyprodukowanych przez pszczoły rośnie w medycynie klinicznej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu apiterapia była zaliczana do tzw. medycyny niekonwencjonalnej a dziś już widnieje jako przedmiot na medycznych uczelniach jak również leki które zawierają w sobie aktywne substancje farmakologiczne których źródłem są produkty pszczele są coraz bardziej rozpowszechniane mimo iż nie każdy o tym wie. Jak mówił prezes Fundacji apiterapia jest terapia dwóch twarzy. Pierwsza jest ta która jest dostępna dla każdego i w niej zawiera się wykorzystanie produktów pszczelich takich jak miód, propolis czy pyłek, w codziennej diecie każdego z nas. Drugi aspekt apiterapii wiąże się z wykorzystaniem produktów pszczelich jako surowców z których wyodrębnia sie tzw. frakcje farmakologiczne. Leki oparte na produktach pszczelich stosowane w medycynie klinicznej sa wykorzystywane m.in. w dermatologii, pediatrii, ginekologii, laryngologii, chirurgii, kardiochirurgii i ortopedii. Osoby popierające apitrapię sa zdania iż szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy w znaczący sposób obniżana jest jakość żywności jest wskazane aby uzupełniać swoja dietę o produkty pszczele . Jednakże prof. Stojko zwraca uwagę na to aby korzystać z tych produktów w prawidłowy sposób. Nie można popełniać takich błędów jakim jest spożywanie miodu rozpuszczonego w różnych płynach tj. w herbacie gdyż organizm dostaje wtedy tylko te substancje które mogą być rozpuszczone w wodzie a substancje nierozpuszczalne czyli m.in. hormony roślinne osadzają się na ściankach naczyń i człowiek mimo wszystko ich nie spożywa. Naukowcy zaznaczają iż rola produktów pszczelich nie może być ograniczona tylko do stosowania w domu. Uzyskane z nich i standaryzowane ekstrakty mogą być podstawowa substancja czynną w wielu medykamentach.

Produkty pochodzenia pszczelego takie jak ekstrakty z miodu, propolisu, wosku, zaklepu miodowego i czerwiowego czy też mleczka pszczelego mają m.in. działanie antybakteryjne, regenerujące, uodparniające, hormonopodobne a nawet mogą działać znieczulająco uśmierzając ból.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania