Wszczepienie protezy jądra - kiedy jest wykonywane?

mezczyzna.jpg

Implanty jądra stosowane są zarówno u dorosłych, jak i dzieci, którzy na skutek zdarzeń losowych, chorobowych tracą jedno lub oba jądra, lub też rodzą się z takim defektem z powodów genetycznych. Wszczepienie protezy jądra jest traktowane jako zabieg z zakresu medycyny estetycznej, gdyż pozwala na uzyskanie zadowalających efektów wizualnych. Zostaje przywrócony naturalny wygląd moszny, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów zmagających się z problemami natury psychologicznej z tego powodu. Dlatego warto zdecydować się na taki zabieg, jeżeli brak jądra znacząco wpływa na jakość życia oraz stosunki intymne. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Jak przebiega i ile kosztuje?

Czym jest implant jądra?

Proteza jądra to zamiennik naturalnego narządu, który wyglądem bardzo przypomina prawdziwe jądro. Obecnie na rynku dostępne są implanty wykonane z różnych materiałów: wypełnione żelem silikonowym, elastomerem silikonowym, czyli naturalnym lub sztucznym tworzywem polimerowym lub wypełnione solą fizjologiczną. Ponadto producenci implantów jąder proponują go w kilku rozmiarach, dzięki czemu łatwiej odtworzyć naturalny wygląd moszny, a różnica między naturalnym jądrem, a protezą jest właściwie niezauważalna.

W jakich przypadkach stosuje się sztuczne jądro?

Jak już wspomnieliśmy, zabieg wszczepienia protezy jądra to zabieg kosmetyczny. Pacjent decyduje się na niego, by poprawić wygląd, a tym samym własne samopoczucie i stan psychiczny. Do zabiegu mogą przystąpić osoby, które urodziły się z takim defektem bądź nabyły go wskutek choroby czy zabiegu operacyjnego – może chodzić o usunięcie jądra w dzieciństwie z powodu wnętrostwa lub skrętu powrózka nasiennego, albo też usunięcie jądra z powodu choroby nowotworowej, ropnia w wyniku stanu zapalnego czy też urazu mechanicznego. Przed przeprowadzeniem zabiegu wszczepienia implantu jądra lekarz powinien zlecić pewne niezbędne badania laboratoryjne, tj. morfologia i krzepliwość krwi. Po takich badań zaleca się nie przyjmować leków mogących wpłynąć na krzepliwość. Tuż przed zabiegiem należy usunąć owłosienie w okolicy moszny. Zaleca się też zaprzestania picia alkoholu i palenia papierosów. Dobrze, by pacjent przybył do kliniki na zabieg z osobą towarzyszącą.

Jak przebiega zabieg wszczepienia protezy jądra?

Sam zabieg jest raczej nieskomplikowany i trwa od 30 do 40 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym-krótkotrwałym. Na początek wykonywane jest niewielkie nacięcie moszny i przygotowanie miejsca, w którym ma zostać umieszczony implant jądra. Następnie proteza zostaje umieszczona w worku mosznowym, a lekarz może jeszcze skorygować jego wielkość i ustawienie. Na koniec zakładane są szwy, które pacjent nosi przez dwa tygodnie.

Rekonwalescencja i skutki uboczne

Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu może być odczuwalny ból, dlatego warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe. Ponadto należy codziennie zmieniać opatrunek, aż do czasu ściągnięcia szwów. Po około trzech tygodniach pacjent powinien czuć się już całkiem dobrze, należy jednak dbać o miejsce nacięcia i ogólną higienę moszny. Jeśli chodzi o skutki uboczne po zabiegu, naturalnym jest występowanie opuchlizny moszny oraz wspomniany już ból o rożnym natężeniu. Inne skutki niepożądane mogą być związane z pewnymi błędami przy zabiegu, ale te zdarzają się niezwykle rzadko. Na przykład lekarz chirurg może źle dopasować rozmiar protezy jądra, co spowoduje przesuwanie się implantu w stronę pachwiny. Poza tym wszelkie ogniska krwawień w miejscu gojenia mogą przerodzić się w krwiak albo ropień, jeśli odpowiednio szybko nie zareagujemy. Zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej również może być przyczyną komplikacji w czasie gojenia.

Cena implantu jądra

Koszt zabiegu wszczepienia implantu jądra dzieli się na zakup implantu oraz przeprowadzenie zabiegu. Mogą się one różnić w zależności od wielkości kliniki, jej renomy czy miejsca, w którym się ona znajduje. Cena implantu jądra zależna jest tez od materiału wypełnienia i może wynosić około 1000-1600 złotych. Z kolei cena zabiegu na jedno jądro to jakieś 3500-4000 złotych, w przypadku obu jąder to koszt około 6000 złotych.

Refundacja protezy jądra

Zabieg wszczepienia protezy jądra bez wątpienia nie należy do najtańszych, dlatego niektórzy zastanawiają się, czy jest to zabieg refundowany przynajmniej w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszczepienie implantu jądra jest zabiegiem objętym refundacją NFZ w naszym kraju, niemniej kwestie formalne dotyczącej tej kwestii są mocno niejasne, na przykład odnośnie samego zakupu implantu. Z tego względu pacjenci na ogół decydują się na samodzielne opłacenie całego zabiegu i przeprowadzenie go w renomowanej, prywatnej klinice. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na opłacenie zabiegu z własnych funduszy, bardzo atrakcyjną opcją jest skorzystanie z kredytu medycznego od MediRaty. Dzięki temu nie musimy zwlekać z tak istotnym dla naszego zdrowia psychicznego zabiegiem, nie musimy też wybierać między ceną, a jakością i zaufaniem do lekarza. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z ofertą na stronie www.mediraty.pl.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania