Zapalenie mieszków włosowych - jak sobie z nim radzić? 

Skóra - zapalenie mieszków włosowych - zdjęcie partnera

Mieszek włosowy to wąski kanalik w skórze z którego wyrasta włos. Dno kanalika jest silnie unerwione i ukrwione. Nowe komórki włosowe kształtują się w cebulkach włosowych, wybijają się z mieszka i pojawiają się na powierzchni skóry jako włókna włosowe. Komórki z biegiem czasu umierają, a włos uformowany z martwej tkanki zachowuje sprężystość dzięki budowie chemicznej i zawartości kreatyny, która jest białkiem hydrofobowym o wysokiej odporności na czynniki fizyczne i chemiczne. W mieszkach włosowych mają swoje ujście gruczoły łojowe. Wydzielany łój tworzy tzw. płaszcz lipidowy chroniący skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i odpowiada za właściwe jej nawilżenie. Wytworzona bariera okluzyjna składająca się z wody i lipidów ochrania skórę. W wyniku starcia płaszcza lipidowego przez użycie niewłaściwych kosmetyków lub poprzez mikro urazy mechaniczne może dojść do stanu zapalnego zwanego zapaleniem mieszków włosowych.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych występuje najczęściej w miejscach o większej intensywności owłosienia u kobiet i mężczyzn. Stan zapalny pojawia się w obrębie twarzy, pachwin, klatki piersiowej, pleców i na nogach. Typowymi objawami są drobne żółte pęcherzyki ropne na skórze przebite włosem i okalający je czerwony pierścień. Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. Zwykle nie są bolesne w dotyku a powstają w przeciągu kilkunastu godzin. Najczęściej ustępują po kilkunastu dniach. Nasilonym objawom zapalenia towarzyszy uciążliwy świąd na skórze pojawiają się wykwity grudkowe, krostkowe a nawet guzki mogące pozostawiać blizny. Objawy zapalenia mieszków włosowych są ze względów estetycznych są szczególnie uciążliwe dla dbających swój o wygląd kobiet i mężczyzn.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych może mieć podłoże infekcyjne wynikające z zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami czasowo znajdującymi się na skórze i błonach śluzowych. Najczęściej do tego typu zakażeń dochodzi w zanieczyszczonej wodzie na basenie w SPA i w innych podobnych miejscach lub podczas depilacji skóry maszynką jednorazową lub depilatorem wyrywającym włoski.
Najczęstszą przyczyną nieinfekcyjnych zapaleń mieszków są zmiany trądzikowe stanowiące skutek uboczny przyjmowania leków sterydowych, przewlekłe podrażnienia lub urazy mechaniczne skóry, opatrunki okluzyjne oraz ekspozycja zawodowa na oleje, smary i inne węglowodory.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć należy zadbać o dobór odpowiedniego zestawu stosowanych kosmetyków, zadbać o systematyczną dezynfekcję maszynki i depilatora, stosować maszynki jednorazowe. Jeśli dojdzie do zapalenia bakteryjnego należy powstrzymać się od depilacji, dezynfekować zainfekowane miejsca, absolutnie nie wolno wyciskać zmian ropnych, żeby nie roznieść bakterii, miejscowo można zastosować maść z antybiotykiem. W przypadku braku poprawy po kilku dniach należy zasięgnąć porady dermatologa. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na blogu farmaceutycznym Mama Bez Recepty.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania