Zaufany internista zawsze w pobliżu - znajdź swojego lekarza

Harmonogram wizyt - zdjęcie partnera

Do kogo zgłosić się z podejrzeniem choroby? Kto może wystawić skierowanie na ważne badania diagnostyczne? Zakres pomocy udzielanej przez internistę jest duży, a jego wsparcie oraz specjalistyczna wiedza są podstawą do wyleczenia chorego. Sprawdź, z jakim problemem możesz zjawić się u internisty i jak wygląda jego działalność. 

Każda ubezpieczona osoba ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej, z której może skorzystać w razie podejrzenia choroby, w trakcie gorszego stanu zdrowia, chorób alergicznych. Ważne, aby swoje zdrowie powierzyć najlepszym specjalistom i doświadczonym lekarzom. Postaw na sprawdzoną opiekę. 

Internista a lekarz rodzinny — poznaj podstawowe różnice w zakresie świadczonych obowiązków 

Często terminy te są błędnie używane zamiennie lub są ze sobą po prostu mylone. Istnieje jednak pewna różnica między obowiązkami, jakie świadczy lekarz rodzinny, a tymi, które wykonuje internista. To on zajmuje się leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Interna jest obszarem medycyny, który zajmuje się nie tylko leczeniem tych chorób, ale również ich rozpoznaniem, profilaktyką, a także ogólną kontrolą stanu zdrowia. Zakres świadczonych działań internisty jest więc szeroki, jednak nie do końca pokrywa się z tym, co robi lekarz rodzinny. Ten z kolei zajmuje się udzielaniem wskazówek i poleceń zdrowotnych zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Lekarze pierwszego kontaktu to zarówno lekarze rodzinni, jak i interniści. Medycyna rodzinna zazwyczaj ma na celu pierwsze rozpoznanie niepokojących zmian, zlecenie doraźnego leczenia i skierowanie do dalszego rozpoznania, badań profilaktycznych i do innego specjalisty, który zajmie się konkretnym schorzeniem. 

Czy internista zajmuje się leczeniem chorób narządów wewnętrznych niezależnie od danego układu?

Dokładna diagnostyka pacjenta jest możliwa dopiero po wskazaniu konkretnego kierunku działań. Do tego potrzebna jest podstawowa wiedza medyczna lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może wysnuć pewne tezy, jednak ich potwierdzenie znajdzie się w przeprowadzonych badaniach, a także w opinii wskazanego specjalisty. Lekarz internista zajmuje się leczeniem i rozpoznaniem:

  • chorób tarczycy,
  • choroby jelit,
  • choroby trzustki,
  • chorób metabolicznych.

To internista bada również zaburzenia rytmu serca i umie rozpoznać zapalenia mięśnia sercowego czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zakres jego pracy jest szeroki i dotyczy każdego układu, jaki buduje organizm człowieka.

Lekarz medycyny rodzinnej może z kolei skutecznie pomóc w przypadku zakażenia dróg oddechowych, przepisuje leki przeciwwirusowe i antybakteryjne. Lekarz rodzinny stanowi najczęściej również pierwsze ogniwo profilaktyki i diagnostyki, zanim pacjent trafi do poleconego specjalisty chorób wewnętrznych. Choroby układu oddechowego związane z przeziębieniem, czy zapaleniem możliwe są do zdiagnozowania zarówno u lekarza rodzinnego, jak i u lekarza internisty. Zakres ich pracy niekiedy pokrywa się ze sobą, jednak sama idea prowadzonych przez nich działań jest inna. 

Doświadczony internista to gwarancja szybkiego rozpoznania choroby i prawidłowego leczenia

Lekarz pierwszego kontaktu może skutecznie poprowadzić pacjenta przez proces profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Jego pomoc oraz szybka reakcja sprawiają, że dana osoba może szybciej wyzdrowieć, a przede wszystkim otrzymać szansę na skuteczne leczenie szpitalne czy domowe. Rozpoznana na czas choroba to często gwarancja pełnego powrotu do zdrowia. Tak ważny jest dlatego właściwy wybór lekarza. Zaangażowanie specjalistów z Polmed jest charakterystyczne dla doświadczonych internistów, którzy do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie.

Jak wygląda wizyta u internisty?

Specjalista chorób wewnętrznych, do którego się zgłosisz, powinien przede wszystkim przeprowadzić z Tobą dokładny wywiad. Internista zapyta o dolegliwości, ich zakres i charakterystykę bólu, który może im towarzyszyć. Lekarz internista zajmuje się rozpoznaniem chorób, dlatego do prawidłowej oceny stanu zdrowia chorego, będzie mu potrzebny szereg danych. Internista może zapytać Cię o przebyte wcześniej choroby oraz o rodzinne problemy zdrowotne, schorzenia, z którymi borykają się Twoi bliscy — rodzice, dziadkowie czy rodzeństwo. Te informacje pozwolą mu ocenić, czy istnieje możliwość pojawienia się chorób dziedziczonych wraz z narodzeniem. 


Sam wywiad jest bardzo istotnym wprowadzeniem do badania pacjenta. Znając kluczowe dane, internista może przystąpić do badania wzrokowego i palpacyjnego. W razie potrzeby zleci kolejne badania, przepisze wskazane leki i wskaże, jak powinny wyglądać dalsze kroki chorego, aby mógł on w pełni wyzdrowieć. 

Umów się na wizytę do internisty i zacznij troszczyć się o swoje zdrowie

Różnica między internistą a lekarzem rodzinnym jest widoczna i kluczowa dla prawidłowego przeprowadzenia procesów leczenia pacjentów. Im szybciej trafisz do dobrego internisty, który wykaże się odpowiednią wiedzą i zainteresowaniem, tym szanse na powrót do pełni zdrowia są większe. Sprawdź dokładnie, jakie choroby leczy internista i zgłoś się do doświadczonego specjalisty. Zadbaj o swoje zdrowie wraz z zaangażowanym zespołem lekarzy. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania