Zła higiena jamy ustnej może skrócić życie o 13 lat!

smile.jpg

Niedokładna higiena jamy ustnej może przyczynić się do zachorowań na różne śmiertelne schorzenia. Jak wykazali naukowcy – niewłaściwe mycie zębów może skracać życie nawet o 13 lat.

Badania zostały przeprowadzone na podstawie obserwacji 1390 losowo wybranych mieszkańców Sztokcholmu przez badaczy z Karolinska Institute z Huddinge. Na początku badania, w roku 1985, byli w wieku ok 30 – 40 lat, badania trwały przez 24 lata. Wyniki pokazały, że złe mycie zębów wpływa na wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Bakterie znajdujące się na powierzchni dziąseł i zębów powodują bardzo duże zagrożenie (80%) wystąpienia stanów zapalnych u osób, które nie utrzymują odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wystąpienie stanów zapalnych może z kolei prowadzić do rozwoju aż 5 typów nowotworów.

Poddani obserwacji wolontariusze niedbający odpowiednio o zęby umierali średnio o 13 lat szybciej. Kobiety chorowały na ogół na raka piersi, mężczyźni natomiast na różne rodzaje nowotworów. Wcześniejsze badania wykazały również powiązanie stanów zapalnych dziąseł z chorobami serca.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania