Antybiotyki wytwarzane przez bakterie żyjące w ludzkim ciele

Macro Mold Colonies, by moomsabuy, freedigitalphoto

Naukowcy odkryli zbiór mikroorganizmów, które żyją w wewnątrz i na zewnątrz organizmu człowieka (tzw. mikrobiom człowieka), w którego skład wchodzi ponad 3 000 klastrów genów bakteryjnych odpowiedzialnych za budowę fabryk komórkowych, w których powstają molekuły o właściwościach leczniczych. W badaniu opublikowanym w Cell , naukowcy opisują jak jeden klaster genów bakterii, która żyje w pochwie, koduje enzymy zdolne do wytwarzania antybiotyku o nazwie lactocillin.

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć biologicznych ostatnich czasów jest odkrycie mikrobiomu człowieka, który stanowi około trylion bakterii żyjących w wewnątrz i na zewnątrz ciała człowieka. Dalsze badania i próby lepszego zrozumienia tego odkrycia sprawiły, że naukowcy zdali sobie sprawę, że istnienie mikrobiomu człowieka nie jest przypadkowe i odgrywa ważną rolę w wielu podstawowych procesach życiowych.

Naukowcy od dawna wiedzą, że bakterie żyją w wewnątrz i na zewnątrz naszych ciał. Tradycyjna mikrobiologia skupiała się na poszczególnych gatunkach bakterii i traktowała je jako odrębne jednostki, zdolne do tworzenia kultur. Jednak ostatnie postępy w technologii, takie jak sekwencjonowanie DNA prezentują inny obraz - gatunki mikroorganizmów żyją w wspólnotach, które ściśle ewulowały w ciągu milionów lat wraz z ich gospodarzem.

Nasze bakterie uczestniczą w szerokim zakresie procesów związanych z metabolizmem i rozwojem organizmu, od trawienia po syntezę witamin. Ostatnio, naukowcy sugerowali nawet, że badanie mikrobomu jelit może dać wskazówki na temat autyzmu.

Mikrobiom człowieka może być bogatym źródłem naturalnie występujących w przyrodzie leków.

Naturalnie występujący antybiotyk lactocillin jest podobny do antybiotyków, które firmy farmaceutyczne aktualnie testują. Zabija bakterie, które infekują pochwę, nie naruszając nieszkodliwej mikroflory.

Starszy autor badania, profesor Michael Fischbach mówi, że to, iż nasze mikrobiomy wytwarzają lecznicze cząsteczki nie powinno być dla nas zaskoczeniem, ponieważ około jedna trzecia leków, jakie używamy pochodzi od bakterii i roślin. Należą do nich antybiotyki, takie jak penicylina i wiele innych leków stosowanych np. w chemioterapii czy na obniżenie cholesterolu.

Prof. Fischbach i jego współpracownicy oczyścili i ustalili strukturę lactocyllin’y, cząsteczki antybiotyku produkowanego przez gatunek bakterii Lactobacillus gasseri kolonizujących pochwę.

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania