Ekspozycja na antybiotyki związana z otyłością we wczesnym dzieciństwie

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Badanie opublikowane na łamach JAMA Pediatrics stwierdza, że stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania u dzieci poniżej 2 lat jest związane ze zwiększonym ryzykiem otyłości w dzieciństwie.

Obecnie, 1dziecko / nastolatek na 3 posiada nadwagę lub cierpi na otyłość. Co więcej, ta otyłość nie jest tylko konsekwencją niezdrowych zachowań w okresie dojrzewania – od wieku 24 miesięcy, 10% dzieci cierpi na otyłość.

Czynniki zidentyfikowane, jako czynniki wpływające na wczesną dziecięcą otyłość obejmują m. in. wskaźnik masy ciała matek przed ciążą (BMI), aktywność fizyczną, czas trwania snu oraz sposób odżywiania.

Od chwili, kiedy przychodzimy na świat, różne bakterie zaczynają kolonizować nasze jelita. Ostatnie dowody sugerują, że różne bakterie jelitowe mogą różnie wpływać na nasz rozwój.

Niektóre badania wykazały również, że narażenie na antybiotyk może wpływać na różnorodność i skład bakterii zamieszkujących jelita. W związku z tym, naukowcy stojący za tym badaniem – z Children's Hospital w Filadelfii – chcieli zbadać, wpływ antybiotykoterapii na rozwój dziecięcej otyłości.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania