Astma i jej gorzkie lekarstwo

W ostatnim czasie w mięśniówce gładkiej płuc naukowcy zlokalizowali receptory goryczy. Faktem jest iż nie wysyłają sygnałów do mózgu ale mimo to reagują na ten smak. Badacze z University of Maryland spostrzegli że „atakowanie” receptorów gorzkimi bodźcami daje efekt rozszerzenia oskrzeli. Zjawisko to można wykorzystać m.in. w leczeniu astmy.

Na początku założeniem było iż receptory z płuc mają zdolność wykrywania szkodliwych gazów i wywołują skurcz dróg oddechowych oraz kaszel. W trakcie badań na myszach na jaw wyszło, iż jest dokładnie na odwrót. W czasie gdy tkanka z dróg oddechowych jest traktowana gorzką substancją, a następnie wystawiana na działanie alergenów, stało się coś dziwnego i niespodziewanego. Zastosowane substancje otwierały drogi oddechowe silniej niż jakikolwiek lek stosowany w terapiach astmy czy też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Naukowcy z USA wyjaśniają iż inhalatory z chininą czy sacharyną, które mają metaliczno-gorzki smak, przydadzą się jako zamienniki bądź uzupełniacze tradycyjnych inhalatorów stosowanych w trakcie leczenia chorób układu oddechowego. Autorzy badań podkreślają iż zwykłe jedzenie gorzkich potraw nie wywołuje tego efektu.

Natomiast inni naukowcy uważają iż trzeba powtórzyć badania na ludziach. Należy sprawdzić czy gorzkie związki nie wywołują np. stanów zapalnych.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania