Kofeina może utrudniać diagnozowanie i leczenie nadciśnienia krwi

kawa kawusia / www.pexels.com

Jeśli masz zamiar mierzyć ciśnienie krwi, warto nie pić kawy w ciągu najbliższych 2 dni. Badanie opublikowane na łamach czasopisma American Journal of Hypertension wykazało, że okazjonalne spożycie kawy przez pacjentów przyjmujących leki na obniżenie ciśnienia krwi, zmniejsza działanie tych leków.

Kawa jest powszechnie spożywana i popularna na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych ponad 50% ludzi spożywa kawę, wspólnie wydając na to ok. 40 mld dolarów rocznie.

Badania pokazują, że kawa zawierająca kofeinę może znacznie podnosić ciśnienie krwi, z kolei kawa bezkofeinowa nie wywiera takiego wpływu. Kofeina dlatego wydaje się głównym czynnikiem wpływającym na ciśnienie krwi, a eksperci sugerują, że również przyczynia się do zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Uważa się jednak, że ci którzy spożywają kofeinę i kawę regularnie, takiego ryzyka nie posiadają, ponieważ rozwinęli tolerancję, co sugeruje, że odstępy czasowe, w jakich ludzie spożywają kawę mają pewne znaczenie.

Jednak dla osób spożywających kawę okazjonalnie w przeciwieństwie do regularnych konsumentów, może to być całkiem inna historia.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania