BACM- tajemniczy wirus u dzieci

Komórki - zdjęcie partnera

BACM to tajemniczy wirus eksponujący się u dzieci. W pierwszej kolejności zauważalne są objawy zbliżone do grypowych, jednak z czasem dziecko nie może chodzić. Jest to dolegliwość pojawiająca się przede wszystkim u małych chłopców. Co o niej wiemy i czy jest niebezpieczna?

Dopiero co podejrzewaliście u dziecka przeziębienie lub grypę – pojawił się kaszel, katar, a na drugi dzień osłabienie i objawy nie pozwalają mu wstać z łóżka, a dodatkowo płacze, że bardzo bolą je nogi. Wygląda to przerażająco, ale bez obaw to najprawdopodobniej epidemiczne zapalenie mięśni łydek, które mimo tego jak się prezentuje trwa krótko i jest całkowicie odwracalne.

Bardzo silne bóle w łydkach u dziecka

Epidemiczne zapalenie mięśni łydek rozpoczyna się od objawów grypopodobnych, a w kolejnym etapie pojawia się niemożność chodzenia. Chorobę nazywa się również BACM – Benign Acute Childhood Myositis. Jej przyczyną najczęściej są wirusy grypy typu B, jednak mogą powodować są również inne drobnoustroje jak: adenowirusy czy enterowirusy.

Jest to schorzenie występujące właściwie wyłącznie u dzieci, a grupą u której stwierdza się epidemiologiczne zapalenie łydek najczęściej są chłopcy w wieku pomiędzy 6 a 9 lat. W tej grupie stwierdzanych jest nawet 74% wszystkich przypadków. Każde z dzieci początkowo zaczyna uskarżać się na katar, kaszel, ból gardła, temperaturę – wszystko to sprawia, że uznajemy, że to przeziębienie lub grypa. Po dwóch lub trzech dniach choroby pojawia się kolejny, zdecydowanie bardziej niepokojący objaw, jakim jest silny ból łydek. Jest on tak mocny, że normalne chodzenie staje się wręcz niemożliwe. Dodatkowo po odpoczynku pojawiają się nasilenia, np. po spaniu rano, gdy dziecko chce wstać z łóżka ból jest zdecydowanie bardziej dokuczliwy.

Kiedy może pojawić się ból łydek?

Występowanie choroby ma miejsce najczęściej w porze jesienno-zimowej i w większości przypadków jest związane z grypą. Schorzenie atakuje mięśnie poprzecznie prążkowane. Mimo wszystko rodzice mogą odetchnąć z ulgą, gdyż BACM to dolegliwość utrzymująca się krótko i w pełni odwracalna. Całkowite ustąpienie bólu łydek następuje zwykle po około tygodniu.

Chorobę po raz pierwszy opisano w 1957 roku w Szwecji, zaś jeden z pierwszych opisów wystąpienia tej choroby pośród polskich dzieci pochodzi z roku 2011.

Jak wygląda leczenie BACM?

Nie istnieje konkretna metoda leczenia epidemicznego zapalenia mięśni łydek. Zwykle stosuje się metody doraźne – objawowe. Jednak konieczne jest zgłoszenie się do lekarza jeśli pojawią się symptomy, gdyż podobne dolegliwości daje przykładowo zespół Guillaina-Barrego – trwałe uszkodzenie nerwów o podłożu autoimmunologicznym.

Leczenie opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, jak również konieczne jest ograniczenie aktywności fizycznej. Jest to schorzenie, które w większości przypadków nie wiąże się z koniecznością podejmowania hospitalizacji, a pozostanie dziecka w szpitalu ma na celu jedynie wykluczenie innych groźnych schorzeń. Dodatkowo przy BACM koniecznie jest pilnowanie odpowiedniego nawodnienia dziecka. Nie stosuje się tu antybiotyków, ani leków przeciwwirusowych.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania