Nowy szczep ptasiej grypy zagrożeniem dla ludzi.

http://ems-solutionsinc.com/wp/wp-content/uploads/2013/04/chinese-wet-market.jpg

Obecność wirusa H7N7 stwierdzono u kurcząt na rynkach w Chinach. Wirus może zabijać fretki, które są używane, jako zastępstwo ludzi w badaniach nad grypą.

Naukowcy odkryli szczep przez przypadek, podczas testowania kur, kaczek, gęsi i innych ptaków na wirusa H7N9, który zainfekował ponad 130 osób oraz 40 zabił, odkąd został po raz pierwszy odkryty w marcu.

Według badań laboratoryjnych, nowy szczep, H7N7 stwarza potencjalne zagrożenie dla ludzi, bowiem pokazały one, że wirus spowodował poważne zapalenie płuc u fretek.

Międzynarodowy zespół kierowany przez Yi Guan’a, specjalistę z Uniwersytetu w Hong Kongu pobrał próbki od kur, kaczek, gęsi, gołębi, kuropatw i przepiórek na rynkach w Shandong i Zhejiang, w prowincjach na północy i na południe od Szanghaju, oraz dalsze próbki z rynków w Guangdong. Znaleźli H7N9 u kurcząt w Rizhao oraz nowy szczep H7N7 w Wenzhou, Zhejiang.

Odkrycie, że szczep H7N9 nadal kryje się w kurczętach na rynkach wywołało obawy, że może ponownie pojawić się u ludzi i przekształcić w bardziej zjadliwą odmianę. Badania genetyczne sugerują, że wirus przybył do Chin z wędrownego ptactwa wodnego ze wschodniej Azji i przeniósł się na domowe kaczki, a następnie na kurczaki.

Guan powiadomił chińskie władze, że mogą być zmuszone do zamknięcia setek rynków handlu żywym drobiem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych szczepów ptasiej grypy za pośrednictwem populacji ludzkiej.

Badanie Guan’a potwierdza, że wirus jest wciąż w „obiegu”, krąży między ptactwem, wraz z innymi powiązanymi wirusami, które również mogą być niebezpieczne dla ludzi.
Powiedział: ”Wirus jest nadal na wolności. Jest jeszcze w ptakach.” i dodał: ”Nie powinniśmy myśleć, że zniknie naturalnie.”

Chiński rząd rozważa zamknięcie rynków w Nanjing i Suzhou w ramach projektu pilotażowego, a ostatecznie ma nadzieję przesunąć gusty konsumentów na mrożone kurczaki.

Źródło: www.theguardian.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania