Cyfrowy móżdżek szczuta pozwala badaczom na wyciągnięcie i odebranie informacji z jego mózgu.

mouse-sennik-mysz-sen-snic-o-myszach-myszy-myszka-biala.jpg

Naukowcy z uniwersytetu w Tel Avivie po raz pierwszy na świecie posłużyli się cyfrowym móżdżkiem i użyli go do stworzenia szczura cyborga. Dzięki cyfrowemu móżdżkowi możliwe jest odzyskanie funkcji mózgowych u szczurów które wcześniej zostały przez nich utracone.

Jak czytamy w "New Scientist" efektem naukowych badań jest szczur - cyborg, który cześć funkcji mózgowych ma zastąpione elektronicznych chipem, Jak do tej pory naukowcy maja tylko wstępne wyniki badań a odzyskane funkcje sa podstawowymi funkcjami lecz nie można mówić iż wyniki brzmią obiecująco. Sztuczny móżdżek jest zwykłym mikrochipem który ma zdolność odbierania bodźców zmysłowych pnia mózgu które mozna interpretować jako impuls nerwowy i przekazywać go dalej w odpowiednim sygnale do rożnych partii pnia mózgu tak aby zapoczątkować właściwy ruch. Urządzenie to jest w stanie radzić sobie tylko z najbardziej podstawimy impulsami odpowiedziami na sygnały lecz to tylko oznacza że naukowcy muszą jeszcze dużo pracować i rozwijać możliwości cyfrowego móżdżku. To dowodzi iż naukowcy są w stanie odebrać informację płynąca z mózgu, poddać analizie i obrobić w taki sposób aby stworzyć siec biologiczną aby później zwrócić informację do mózgu. Naukowcy nie wprowadzili do szczurzych mózgów chipów, jak mówi PopSci lecz posłużyli się elektrodami które odtwarzały aktywność mózgu zwierząt. W trakcie badań szczuły nabyły zdolność mrugania w odpowiedzi na prosty bodziec co bez użycia mikrochipu było wcześniej nie możliwe. Mimo iż podstawowa odpowiedź jest niewielkim osiągnięciem to doświadczenie dowodzi iż tego typu urządzenia mogą nie tylko otrzymywać informację z nerwów jak to dziej esie w przypadku części protez bądź implantów ślimakowych lecz dodatkowo mogą odsyłać informację która aktywuje ruch.

Nie jest ro jednak jedyna elektroniczna funkcja chipu która można było odtworzyć u ziwerząt gdyż w tym roku naukowcom z USA udało się przywrócić utracone wspomnienia szczurów za pomocą elektrod i chemicznych środków.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania