Dlaczego Gripex pomaga skutecznie walczyć z suchym kaszlem?

Płuca - zdjęcie partnera

Kaszel towarzyszy wielu schorzeniom, dolegliwościom, może również wynikać z podrażnienia dróg oddechowych, np. w pomieszczeniach suchych, przegrzanych, klimatyzowanych. Kaszlemy także bez somatycznych powodów - na tle nerwowym, pod wpływem stresu. Jest to objaw na tyle często występujący, że czasem bywa bagatelizowany. Przy czym dość trudno lekceważyć tzw. suchy kaszel, ponieważ jest wyjątkowo uciążliwy i na ogół bywa bolesny.

Jak powstaje odruch kaszlowy?

Wdychamy nie tylko czyste powietrze, ale również inne ciała obce, substancje, wirusy. Czasem mechanizmy obronne, oczyszczające nas organizm zawodzą, czasami atak obcych substancji na drogi oddechowe jest zbyt duży, by móc go skutecznie odeprzeć. Podrażnienia, ciała obce, zarazki, a wreszcie stan zapalny wywołują odruch kaszlowy. Jeśli towarzyszy temu uczucie odrywania się wydzieliny, to mamy do czynienia z kaszlem mokrym, nie bez powodu nazywanym produktywnym. Pomaga on pozbyć się z dróg oddechowych wydzieliny, a wraz z nią bakterii, zarazków czy innych czynników drażniących. Gorzej jeśli mamy do czynienia z kaszlem suchym

Kaszel suchy – dlaczego jest nieproduktywny

Jest to zawsze problem dla organizmu - w przypadku infekcji nasze ciało na ogół sygnalizuje poważniejsze problemy. Tymczasem kaszel suchy nie przynosi choremu żadnych „korzyści”. Nie oczyszcza dróg oddechowych, nie pomaga wyzdrowieć, natomiast jest bardzo męczący i może sprawiać ból. Jest reakcją na podrażnienie dróg oddechowych, gardła, krtani. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie ma wydzieliny, która zalega i pomaga pozbyć się tego co złe i szkodliwe. Gardło jest czerwone, drogi oddechowe przekrwione i stąd silny, trudny do opanowania odruch kaszlowy. Pacjenci narzekają na suchy kaszel, ponieważ jest bardzo intensywnie odczuwany. Wystarczy jeden, dwa dni takiego kaszlu i chory uskarża się nie tylko na coraz bardziej obolałe gardło, ale także na ból mięśni klatki piersiowej, brzucha i grzbietu. Nie bez powodu mówi się, że ten rodzaj kaszlu jest męczący i wyczerpujący. Również dlatego, że chory ma problemy ze snem (kaszel męczy także w nocy). Oczywiście jest to ogromne obciążenie dla dróg oddechowych. A zatem kwestia wyleczenia tego objawu jest dla pacjenta bardzo ważna.

Pacjenci pytają - co na suchy kaszel?

Z reguły suchy kaszel towarzyszy infekcjom przeziębieniowym oraz pojawia się i męczy chorych na grypę. Jest to wówczas bardziej intensywny i napadowy odruch kaszlowy. Aby odciążyć chorego i zapobiegać nieprzyjemnym skutkom opisanym powyżej, na suchy kaszel zaleca się leki, które mają łagodzić podrażnienia dróg oddechowych, a tym samym znacznie ograniczają uciążliwy i meczący objaw. Substancją stosowaną w tym celu jest dekstrometorfan. Jest to środek o specyficznym działaniu przeciwkaszlowym, ponieważ nie działa wykrztuśnie czy przeciwbólowo. Skuteczność dekstrometorfanu wynika z oddziaływania na ośrodek oddechowy na poziomie rdzenia przedłużonego. Dla zmęczonego odruchem pacjenta, który pyta co na kaszel, najistotniejszy jest fakt, że działanie dekstrometorfanu można zauważyć już po kwadransie i utrzymuje się nawet przez 4 godziny.

Zastosowanie dekstrometorfanu w lekach

Kaszel suchy nieproduktywny to męczący, ale nie jedyny objaw towarzyszący grypie oraz przeziębieniom. Chorzy uskarżają się również na wysoką gorączkę, złe samopoczucie, katar, zatkany nos, bóle mięśni, stawów, bezsenne noce. Leki łagodzące i zwalczające objawy to nie tylko środki na suchy kaszel, ale złożone preparaty, w których działają różne substancje aktywne. Doskonałym przykładem mogą być preparaty Gripex. Mamy tu oczywiście dekstrometorfan - łagodzący suchy kaszel (http://www.gripex.pl/jak-dziala-dekstrometorfan.html). Ale na lepsze samopoczucie pacjenta wpływają również paracetamol i pseudoefedryna. A zatem w Gripexie na suchy kaszel działa dekstrometorfan, paracetamol zwalcza różnego rodzaju bóle towarzyszące infekcji i obniża gorączkę, zaś pseudoefedryna udrażnia nos i leczy katar. A to z kolei pozwala swobodnie oddychać, co pacjenci doceniają szczególnie w nocy. W przypadku leku Gripex Noc poza wspomnianymi substancjami dodano również uspokajającą i ułatwiającą zaśnięcie chlorofeniraminę.

Z jednej strony wiemy o tym, że kaszel jest odruchem, który towarzyszy nam bardzo często. Nie tylko przy infekcjach, ale również przy podrażnieniu gardła czy przepracowaniu strun głosowych. Wiemy, że pomaga oczyszczać drogi oddechowe. Z drugiej zaś strony wiadomo, że na męczący suchy kaszel trzeba jak najszybciej zareagować odpowiednimi lekami (np. z dekstrometorfanem), ponieważ jest to odruch nieproduktywny, dodatkowo obciążający drogi oddechowe.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania