Eksperci w dziedzinie neurologii są za inwazyjnym leczeniem udarów mózgu.

Human_brain_in_a_vat.jpg

W Polsce powstała już wystarczająca liczba oddziałów udarowych, dlatego jak wynika ze słów Danuty Ryglewicz – konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii – obecnie powinno zacząć rozwijać Centra Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu.

W roku 2009 60% pacjentów po udarze mózgu leczona byłą na oddziałach udarowych, natomiast pozostałe 40% była leczona na oddziałach neurologicznych i internistycznych. Jest to dobry wskaźnik, zwłaszcza że jeszcze w 2003 roku, w naszym kraju istniało tylko 21 oddziałów i pododdziałów udarowych. Dzięki nakładom w roku ubiegłym jest już ich 141. Są w równomierny sposób rozłożone w naszym kraju w poszczególnych województwach. W sposób istotny zmieniła się również śmiertelność po udarach mózgu, co jest wyraźne widoczne w 2 badaniach epidemiologicznych prowadzonych na przestrzeni wielu lat.

Profesor Ryglewicz podkreśla również iż oddziały udarowe powinny być połączone z oddziałami neurologicznymi, jak również w przypadków udarów mózgu należy również oczekiwać rozwoju metod leczenia inwazyjnego. Fakt faktem iż nie są to zabiegi tanie, dlatego powinny być sfinansowane przez NFZ.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania