Udarowi mózgu można zapobiegać

freerangestock.com  brain

Udar mózgu zbiera ogromne żniwa na świecie. W Europie rocznie umiera z powodu udaru około 1 250 000 osób. W Polsce liczba ta wynosi około 30 000 choć przypadków jego wystąpienia jest więcej. Do najpoważniejszych czynników ryzyka udaru są choroby układu krążenia np. migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze i miażdźyca, a także elementy stylu życia jak naprzykład palenie papierosów.

Jak się jednak okazuje udarom można skutecznie zapobiegać. Przeprowadzone badania pokazują, że za 90% ryzyka wystąpienia choroby odpowiadają czynniki, na które możemy mieć wpływ.

Poziom świadomości społecznej oraz profilaktyki w Polsce jest bardzo niski, pomimo iż jak wynika ze statystyk co 8 minut ktoś dostaje udaru. To właśnie z tego powodu 11 kwietnia br. Fundacja Udaru Mózgu (FUM) oficjalnie inauguruje kampanię „Zapobiegaj Udarowi Mózgu”. 10 maja będzie obchodzony Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Polska będzie uczestniczyć w nim pierwszy raz i w ramach jego obchodów w kinie Muranów odbędzie się otwarte wydarzenie edukacyjne. W tym czasie mieszkańcy Warszawy będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom, otrzymać konsultacje lekarskie jak również uczestniczyć w projekcjach filmów o tematyce poświęconej udarom.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania