Ekspozycja na ftalany w okresie prenatalnym zwiększa ryzyko rozwoju astmy u dzieci

Child Kissing Mother Belly,by papaija2008, from freedigitalphotos.jpg

Po raz pierwszy, naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia w Nowym Jorku, odkryli powiązanie między ekspozycją w okresie prenatalnym na dwa ftalany powszechnie spotykane w produktach gospodarstwa domowego a zwiększonym ryzykiem rozwoju astmy u dzieci.

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

Według głównej autorki badania dr Rachel Miller i jej zespołu, już wcześniejsze badania sugerowały, że narażenie dzieci na ftalany, które są grupą związków chemicznych stosowanych w tworzywach sztucznych, kosmetykach i innych produktach, może zwiększyć ryzyko rozwoju astmy.

Zauważają jednak, że jest coraz więcej dowodów na to, że ekspozycja na niektóre substancje chemiczne w okresie prenatalnym może wpływać na rozwój dziecięcych płuc i ogólnie na zdrowie dróg oddechowych. W ramach najnowszych badań naukowcy chcieli spojrzeć na problem ekspozycji dzieci w okresie prenatalnym na ftalany.

Ekspozycja dzieci w okresie prenatalnym na ftalany zwiększa ryzyko rozwoju astmy o 70%.

Zespół przeanalizował 300 kobiet i ich dzieci, które brały udział w badaniach Kolumbijskiego Centrum dla Zdrowia Środowiskowego Dzieci. Wszystkie uczestniczki badania były w ciąży w latach 1998 - 2006. Ich poziom narażenia na cztery ftalany mierzono poprzez analizę chemicznych metabolitów w próbkach moczu pobranych w trzecim trymestrze ciąży, a poziom ftalanów u dzieci był mierzony za pomocą próbek moczu pobranych w wieku 3, 5 i 7 lat.

Następnie naukowcy porównali ryzyko rozwoju astmy u dzieci urodzonych przez matki, u których poziom stężenia ftalanów był duży i u tych, których matki miały niski poziom stężenia ftalanów podczas ciąży.

U prawie 30% (94) dzieci astma została klinicznie zdiagnozowana pomiędzy wiekiem 5 lat a 11 lat,, a kolejne 60 dzieci miało astmo-podobne objawy lub świszczący oddech (wg wywiadu), ale nie zdiagnozowano u nich astmy.

Zespół odkrył, że dzieci urodzone przez matki narażone na wysoki poziom ftalanu butylobenzylu (BBzP) w czasie ciąży były 72% bardziej narażone na rozwój astmy, a dzieci urodzone przez matki narażone na wysokie stężenia ftalanu di-n-butylu (DNBP) o 78%, w porównaniu z dziećmi matek, których ekspozycja na oba środki była mała.

Źródło: MedicalNewsToday

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania