FDA zatwierdziła zastawki serca Sapien.

heart.jpg

Amerykańskie FDA zatwierdziło pierwsze w swoim rodzaju w pełni syntetyczne zastawki serca, które mogą być już teraz wszczepiane pacjentom bez konieczności przeprowadzania w tym celu wielkiej operacji. Jest to nowa metoda leczenia która będzie proponowana pacjentom którzy są zbyt słabi i starzy na przeprowadzanie operacji z pełnym otwarciem klatki piersiowej.

Agencja FDA zatwierdziła do wykorzystywania w USA zastawki serca Sapien które zostały wyprodukowane przed firmę Edwards Lifesciences. Zastawki mogą być wprowadzane do głównej tętnicy która prowadzi w górę nogi do serca. Jak mówią kardiolodzy, nowa technika pomoże starszym chorującym pacjentom, u których niemożliwe jest przeprowadzenie inwazyjnej operacji. Inne firmy również dostawały zatwierdzenie FDA dla wyprodukowanych przez siebie mniej inwazyjnych zastawek serca lecz to właśnie implant wyprodukowany przez Edwards Lifesciences jest pierwszym w swoim rodzaju. Jako pierwszy jest implantem zastępującym zastawkę aorty będącymi głównymi drzwiami do serca. W samych USA 300 000 osób cierpi z powodu niewydolności zastawki aorty. Choroba ta powoduje znaczące obciążenie dla serca, gdyż musi ono ciężej pracować aby pompować krew co prowadzi w wielu przypadkach do zawału serca, powstawania na jego terenie skrzepów i nagłej śmierci. Ponad połowa chorych u których zostaje rozpoznane niewydolność zastawki aorty zwane stenozą aorty w ciągu 2 lat od diagnozy umiera. Każdego roku około 50 tys. osób w USA przechodzi operacje w której zostają im wymienione zastawki. Operacja polega na rozcięciu na pół kości mostka, zatrzymaniu akcji serca, wyjęcia starych zastawek i wszczepienia nowych. Mimo iż wszystko wygląda na proste to wielu pacjentów nie może zostać poddana operacji gdyż jest albo za stara albo zbyt chora aby przeżyć tak inwazyjną operację. Dr David Holmes z Mayo Clinic mówi o zastawkach Sapien iż sa jak los na loterii dla wszystkich tych chorych u których wcześniej nie mozna było wykonać operacji. Wielu z chorych ma ponad 80 lat i dodatkowo cierpi na różne inne choroby jakie jak cukrzyca, choroby wątroby czy rozedma. Dla takich osoby do tej pory nie istniała dobra terapia i część byłą leczona paliatywnie a część otrzymywała leki. Jednakże prawdziwy problemem pojawia się wtedy gdy leki nie wpływają prawidłowo na pacjenta. Przezcewnikowy implant wyprodukowany przez Edward Lifescieneces jest wprowadzany do tętnicy udowej przez małe nacięcie w nodze a później jest prowadzony w górę do serca właśnie poprzez cewnik. Zastwkę wprowadza się do otwory aorty poprzez nadmuchiwany balon na miejsce naturalnej zastawki. Syntetyczna zastawka jest zrobiona z krowiej tkanki i poliestru opartego na stalowej ramie.

FDA wydało swoją akceptację zastawek na podstawie badania przeprowadzonego na 365 pacjentach. Badanie porównywało korzyści które płyną z używania zastawki dla pacjentów których obejmowała podstawowa opieka zdrowotna oraz inne niechirurgiczne leczenie.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania