Przełom w walce z chorobami układu krążenia

freedigitalphotos.net human brain

Zespół naukowców z UNIGE i z Uniwersytetu Bazylei opracował nowy sposób leczenia chorób układu krążenia, który zmniejszyć ma skutki uboczne dotychczasowych terapii lekowych. Tylko w Szwajcarii każdego roku umiera z powodu chorób układu krążenia około 20 000 osób. Terapie lekowe stosowane w przypadkach zachorowań powodują takie skutki uboczne jak spadek ciśnienia krwi czy zawał serca.

Aby zapobiegać występowaniu takich dolegliwości, badacze opracowali nowe nanokontenery, które ukierunkowane mają być tylko na chore obszary. Działać ma to w taki sposób, że pod wpływem naprężeń ścinających w zwężonych tętnicach mają powodować poszerzanie naczyń krwionośnych. Udało się przekształcić niektóre standardowe nanokontenery (np. fosfolipidy) w taki sposób aby nadać im kształt dwuwypukły zamiast standardowego kulistego.

Dzięki temu zabiegowi udało się doprowadzić lek w większej ilości do miejsc które go potrzebowały, a zminimalizować jego ilość w miejscach nieobjętych chorobą. Doktor Till Saxer z Cardiology and General Internal Medicine Departments w HUG podkreśla wagę badań nanomedycyny „Nanomedycyna jest dyscypliną ukierunkowaną na badania medyczne. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy w naukach takich, jak chemia, fizyka czy medycyna środowiskowa, postęp techniczny może doprowadzić do rozpoczęcia nowej ery badań”

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania