Głośna muzyka ma wpływ na nadużywanie alkoholu i narkotyków?

muzyka, dziewczyna ze słuchawkami, by imagerymajestic/www.freedigitalphotos.net

Jak powszechnie wiadomo – picie dużych ilości alkoholu, branie narkotyków i seks bez zabezpieczeń to częsta przypadłość u młodych osób. Badania pokazują, że w dużej mierze przyczynia się do tego słuchanie głośnej muzyki.

Badanie, o którym mowa zostało przeprowadzone w Holandii i wykazało, że młodzież (chodzi tu o nastolatków i młodych dorosłych) spędzająca sporo czasu na słuchaniu głośnej muzyki jest narażona nie tylko na utratę słuchu, ale również staje się bardziej skłonna do częstego sięgania po alkohol, narkotyki i seksu bez zabezpieczenia. Wyniki badań ukazały się na łamach specjalistycznego przeglądu „Pediatrics”.

Przewodnicząca badaniom dr Sharon Levy stwierdza, że „badanie to pokazuje, że seks i narkotyki to nieodłączna część rock’n’rollowego stylu życia. Nie można jednak wyciągać pochopnych wniosków, iż słuchanie głośnej muzyki ZAWSZE prowadzi do nadużywania alkoholu, ryzykownego seksu czy też brania narkotyków”.  Uczestnicy biorący udział w badaniu określali ile czasu dziennie, tygodniowo, miesięcznie spędzali na słuchaniu głośnej muzyki i jak głośna ona była. Nie wiadomo jednak jaki rodzaj muzyki skłania młodych do sięgania po alkohol, narkotyki, czy do seksu bez zabezpieczeń. Wiadomo tylko, że jest to głośna muzyka i że ma ona znaczący wpływ w tym aspekcie.

W badaniu wzięło udział 944 uczniów i studentów w przedziale wiekowym 15-25 lat.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania