Płacz dziecka- główna metoda komunikowania negatywnych emocji

ojciec z niemowlakiem freedigitalphotos.net

Rodzice zazwyczaj nie potrafią określić emocjonalnego bodźca powodującego płacz niemowlęcia, mimo, że różne rodzaje płaczu cechują się odrębnymi ruchami oczu i dynamiką.

Głównymi powodami, przez które dzieci płaczą są głód, ból, złość i strach.

Hiszpańscy naukowcy z Univeristy of Valencia, Univeristy of Murcia i National Univeristy of Distance Education (UNED) scharakteryzowali poszczególne typy płaczu na podstawie obserwacji dzieci w wieku 3-18 miesięcy.

Każda emocja, uczucie powoduje trochę odmienne zachowanie np. większość dzieci rozdrażnionych, czujących wzburzenie podczas płaczu ma współotwarte oczy, patrzy się w przestrzeń, bądź wyraźnie koncentruje wzrok w jednym miejscu oraz otwiera buzię w pełni lub w połowie. Wraz z mijającym czasem intensywność płaczu i gestykulacji wzrasta.

Natomiast przestraszone dzieci mają przenikliwe spojrzenie, często odchylają głowę w tył oraz mają otwarte oczy niemal przez cały czas. Intensywność płaczu w przeciwieństwie do poprzedniej charakterystyki przy złości, nie wrasta stopniowo, lecz szybko przybiera intensywną formę i podtrzymuje się na jednolitym poziomie.

Ból powoduje odruch marszczenia czoła, dzieci silnie napinają się w okolicach oczu. Pociechy zamykają oczy, a podczas poszczególnych nietrwających zbyt długo momentów uniesienia powiek można dostrzec u nich odległe, nieobecne spojrzenie. Łkanie rozpoczyna się gwałtownie i od początku jest maksymalnie intensywne.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania