Jak to działa? – Placebo.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Często zdarza się, że pisząc o dopiero testowanych lekach nowo wyprodukowanych używa się określenia placebo. Placebo otrzymują osoby uczestniczące w badaniach z tzw. grupy kontrolnej, aby sprawdzić czy nowy lek jest skuteczny w większym zakresie niż porównywalne dotycz czas dostępne na rynku.

Czym jest jednak i jak działa ów tajemnicze placebo oraz czemu lekarze tak często i tak chętnie stosują je do tego typu porównań? Placebo to niż innego jak obojętne leczniczo środku, które w sowim składzie substancji, które maja wpływ na zażywającego, są stosowane tylko w badaniach naukowych. Czasem jest również przepisywane osobom, u których istniejące choroby nie maja podłóż fizycznych a psychiczne, aby tym samym wzmocnić efekty terapeutyczne. Do tej pory uważano że lecznicze właściwości placebo wypływają z sugestii i przekonania pacjenta i tym że otrzymuje on i zażywa nowy cudowny lek o wysokiej skuteczności, Efekty jednego z eksperymentów sprawił jednak że teoria ta musi zostać podważona i ponownie rozpatrzona. Celem zespołu naukowego z Harvard Medical School’s Osher Reserch Center i Beth Israel Deaconess Medical Center stało się właśnie zbadanie rzeczywistego wpływu środków placebo na pacjenta. Do eksperymentów została wyznaczona grupa 80 osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, gdyż przyczyny tego schorzenia nie SA jeszcze do końca znane. Uczestnicy badania zostali podzieleni na 2 grupy: kontrolna grupę, która nie otrzymywała żadnych leków oraz grupa badana natomiast dostawała przez cały czas placebo jednak że każdy z uczestników doskonale o tym wiedział że pojemniki z lekami podpisano jako placebo i każdy został poinformowany wprost, że pigułki jakie przyjmują składają się tylko i wyłącznie z cukru i nie mają żadnego działania leczniczego.

Wyniki testu zaprzeczyły i podarzyły dotychczasowe przekonania jakie krążyły na temat placebo: w grupie kontrolnej poprawa stanu zdrowia nastąpiła u 35% osób, zaś w grupie placebo u aż 59% osób badanych, co więc oznacza że placebo było praktycznie tak damo skuteczne jak najlepsze jak dotąd wymyślone leki na zespół drażliwego jelita. Naukowcy w planach maja powtórzenie doświadczeń i testów an większej grupie pacjentów.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania