Jak zorganizować choremu profesjonalną opiekę w domu?

Badanie stetoskopem - zdjęcie partnera

Osoby przewlekle chore wymagają specjalistycznej opieki także w domu. W jaki sposób możemy więc zapewnić taką profesjonalną pomoc bliskiej osobie? Lepiej zdecydować się na wsparcie oferowane przez programy NFZ, czy postawić na pomoc prywatnych firm? 

Opieka nad osobą przewlekle chorą jest niezwykle wymagająca. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy mówimy o opiece domowej. Oznacza to  właściwie konieczność nieustannego nadzoru i troski. Nie jest tajemnicą, że wymaga to ogromnego poświęcenia od opiekuna. Jak wiadomo, każdy ma jednak swoje zobowiązania, takie jak, chociażby praca, czy też odbiór dzieci ze szkoły. Co więcej, niektóre czynności związane z opieką nad chorym, wymagają bardzo specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności manualnych. W związku z tym, jedynym rozwiązaniem, które zapewni opiekę na najwyższym poziomie, jest zorganizowanie choremu profesjonalnego nadzoru zdrowotnego w domu. Obecnie mamy w tym zakresie naprawdę wiele możliwości. Tym samym nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Kto może skorzystać z takiego wsparcia? 

Pielęgniarska opieka domowa dla osób przewlekle chorych

Jeśli chcemy zorganizować choremu profesjonalną opiekę w warunkach domowych, możemy liczyć na wsparcie NFZ. Świadczenia w ramach opieki długoterminowych regulowane są prawnie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Dzięki temu zupełnie bezpłatnie możemy liczyć na pielęgniarską opiekę domową. 

Świadczenia z zakresu pielęgniarskiej opieki domowej przewidują opiekę nad osobami przewlekle chorymi. Oczywiście dotyczy to pacjentów, którzy nie wymagają leczenia w placówce szpitalnej, ale niektóre z problemów zdrowotnych potrzebują odpowiedniej, profesjonalnej opieki. Mowa tu na przykład o regularnych zmianach bandaży, czy też dbania o odleżyny. 

Jak skorzystać z domowej opieki pielęgniarskiej? 

W celu objęcia darmową opieką domową, konieczna będzie wizyta u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Specjalista po wykonaniu potrzebnych badań może wydać skierowanie upoważniające do objęcia świadczeniem. Niezbędna jest także ocena w skali Barthela, umożliwiająca weryfikację stopnia samodzielności chorego. Więcej na ten temat przeczytamy na https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/jak-opiekowac-sie-osoba-przewlekle-chora-w-domu/system-opieki-w-polsce/opieka-pielegniarska.

Wiele osób decyduje się także na zorganizowaniu pomocy dla chorego na własną rękę. Na rynku działa wiele firm oferujących profesjonalne wsparcie pielęgniarskie w domowych warunkach. W tym przypadku musimy liczyć się jednak z dość wysokim kosztem usług. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania