Kim zajmuje się geriatra?

Geriatria - zdjęcie partnera

Geriatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami wieku podeszłego. Opieką geriatrów objęci są więc seniorzy. Ze względu na szeroki zakres schorzeń, które mogą występować u osób starszych jest to dziedzina interdyscyplinarna. Odpowiednio dobrane leczenie i profilaktyka mogą znacznie wydłużyć i poprawić jakość życia seniorów.

Na co uskarżają się seniorzy?

Wraz z wiekiem cierpimy na coraz więcej chorób. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u osób starszych są schorzenia układu krążenia. Zawały serca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca to bardzo powszechne dolegliwości seniorów. W podeszłym wieku bardzo często pojawia się też osteoporoza, czyli ubytek masy kostnej, a co za tym idzie starsi narażenia są na uciążliwe złamania i urazy kości. Bardzo częstą i niebezpieczną chorobą, na którą cierpią osoby starsze jest cukrzyca. Seniorzy uskarżają się również na pogorszenie słuchu, czy też choroby wzroku, takie jak na przykład jaskra.

Na czym polega praca geriatry?

Geriatra zajmuje się przede wszystkim profilaktyką przedwczesnego starzenia. Specjaliści tej dziedziny posiadają szeroką wiedzę z zakresu medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, neurologii, psychiatrii i farmakologii. Odpowiedni dobór leków u seniorów jest zadaniem skomplikowanym, ponieważ starszy organizm różnie reaguje na terapię farmaceutyczną. Lekarz geriatra musi również mieć na uwadze interakcje zachodzące pomiędzy różnymi rodzajami leków, gdyż osoby starsze często przyjmują ich wiele. Geriatra jest specjalistą, który diagnozuje problemy kardiologiczne, laryngologiczne, diabetologiczne, psychologiczne (np. Alzheimer, demencja) i wiele innych. Często pełni również rolę rehabilitanta. Lekarz specjalizujący się w geriatrii współpracuje także z instytucjami i organizacjami zajmującymi się opieką nad osobami starszymi, które cierpią na nieuleczalne choroby.

Jak wygląda wizyta u lekarza geriatry?

Podobnie jak w przypadku konsultacji u lekarzy innych specjalizacji pierwszym etapem wizyty jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem i zapoznanie się z wynikami jego badań, a także historią dotychczasowych chorób. Jeśli senior choruje na demencję lub Alzheimera wywiad przeprowadzany jest z jego opiekunem. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne, co stanowi element wstępnej diagnostyki. W dalszym etapie leczenia geriatra zleca dodatkowe badania oraz konsultacje ze specjalistami z innych dziedzin. Geriatra może też skierować pacjenta na leczenie sanatoryjne lub uzdrowiskowe.

Więcej informacji o geriatrii znajdziesz na stronie: https://www.emc-sa.pl/uslugi/geriatria

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania