Jednoczesny skan 2 osób.

Naukowiec z Princeton University Ray Lee opracował pierwszy świecie skaner do funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, którego cewka w cylindrycznym kształcie zwana solenoidem została przeprojektowana w tak sposób aby powstały 2 głowice pomiarowe. Nowe urządzenie umożliwia jednoczesne badanie aktywności mózgu 2 wchodzący w interakcję osób.

Oczywiście można próbować wcisnąć dwoje ludzi do pojedynczego skanera lecz zostało wykazane iż uzyskiwany w taki sposób obraz jest nieostry i zamazany. Dlatego tez naukowiec wymyślił nowy schemat rozdzielenia 2 cewek kwadraturowych, które są wbudowywane w jeden skaner. Między cewkami jest umieszczone okienko dzięki czemu badane osoby cały czas siebie widza. Testując nowe urządzenie naukowcy poprosili ochotników aby ci ułożyli się przodem do siebie i synchronicznie mrugali. Zostało odnotowane silnie powiązana aktywność zakrętów wrzecionowatych, odpowiadających za rozpoznawanie twarzy. Gdy po otwarciu okienka pary zostały poproszone o obejmowanie się i puszczanie również została zauważona i odnotowana zsynchronizowana aktywność mózgu. Dzięki dużej bliskości ludzie maja tendencję do naśladowania się na wszystkie możliwe sposoby zwłaszcza jeżeli chodzi o czynności i sygnały niewerbalne.

Wielu naukowców do wynalazku podchodzi z dużą dozą optymizmu lecz część zgłasza pewne wątpliwości. Uważają oni że np. tak naprawdę nie wiadomo jakie korzyści w porównaniu do dwóch osób skanerów z łączem wideo daje maszyna do jednoczesnego badania 2 pacjentów wewnątrz jednego urządzenia. Wewnątrz nie możliwe są swobodne ruchy aby nie zaburzać wysyłanego sygnału, dlatego tez kontakt i tak ograniczają się do drobnych gestów.

Źródło: medigo.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania