Już niedługo seropozytywni będą mogli być dawcami organów?

355.jpg

Jak na razie w bardzo rygorystyczny sposób zakazywane jest używanie do przeszczepów organów które pochodzą od pacjentów zarażony wirusem HI. Jednak jak donosi „New York Times”, prawo w USA będzie zmuszone do złagodzenia tych warunków ze względu na duże zapotrzebowanie na wszystkie narządy jakie są przeszczepiane.

W czasie gdy lista biorców którzy czekają na przeszczep organu jest niezwykle długa i wciąż rośnie w USA to potencjalni dawcy nowych nerek czy wątrób nie są w pełni wykorzystywani – jeżeli mamy mówić o wszystkich dawcach również o dawcach seropozytywnych. Rozwiązanie to czyli zakaz przeszczepu organów od dawców seropozytywnych względem HIV jest nie zgodne z prawem i na dzień dzisiejszy ściśle przestrzegane nawet jeżeli sam pacjent oczekujący na przeszczep jest nosicielem HIV. Ten właśnie problem i stwierdzenie popchnęło część przedstawicieli amerykańskich władz federalnych ds. zdrowia oraz wielu ekspertów do poproszenia aby akt „National Organ Transplant Act” został zrewidowany – donosi New York Times. Dokładnie władzom chodzi o amerykańskie prawo zabraniające już od 23 lat przeprowadzania przeszczepów organów od osób będących nosicielami wirusa HIV. Prawo to powstało w czasach kiedy każde zakażenie wirusem było wyrokiem śmierci dla zakażonego. Lecz czasu na całe szczęście się zmieniają, a duża część osób ser0opozytywnych żyje już znacznie dłużej. Lecz pacjenci ci często chorują na niewydolność nerek czy tez wątroby i msza podobnie jak inni czekać na nowy organ jak wypowiadała się dr Dorry Segev będąca przełożoną departamentu chirurgii na Uniwersytecie John Hopkins od 500 do 600 nerek i wątrób gdyby prawo pozwalało mogłoby być pobieranych od dawców seropozytywnych. Jednak nadal utrzymują się niepokoje w obliczu takich perspektyw nawet u osób popierających zniesienie mocy powyższego zakazu gdyż nadal brakuje dokładnych odpowiedzi na wiele pytań. Społeczności gejowskie również mają podzieloną opinię gdyż pojawia się idea iż przeszczep narząd od osoby seropozytywnej może być bardziej szkodliwy niż korzystny dla ewentualnego biorcy nawet jeżeli sam pacjent jest nosicielem HIV. Dawca narządu może się okazać zarażony przez bardziej wirulentny typ wirusa co pogarszałoby stan zdrowia chorego potrzebując ego przeszczepu. W takiej sytuacji chodziłoby również o to aby lekarze eliminowali dawców i biorców którzy są ciężej chorzy aby unikać takich sytuacji.

Jeżeli w przyszłości transplantacje tego typu będą mogły przebiegać, organy dawców będą pochodzić głównie od dawców zmarłych gdyż żyjący dawca ryzykowali by tym iż sami by w niedalekiej przyszłości potrzebowali przeszczepu w przypadku dojścia do niewydolności którejś z nerek czy do niewydolności wątroby. Biorcy którzy będą otrzymywali od organy od dawców seropozytywnych również będą seropozytywni przede wszystkim gdyż lekarze nie maja pojęcia jak chorzy nie będący zarażeni wirusem HIV będą reagować na tego typu organy.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania