Kontakt wzrokowy może mieć "efekt przeciwny do zamierzonego"

eye blue freerangestock.com

Nowe badanie stwierdza, że powszechnie wyrażany pogląd, że kontakt wzrokowy jest skutecznym sposobem na przekonanie innych do przejścia na twój punkt widzenia nie zawsze jest prawdziwy.

Nowe odkrycia, opublikowane w ostatnim internetowym wydaniu Psychological Science, sugerują, że nawiązywanie kontaktu wzrokowego może w rzeczywistości zwiększyć odporność na perswazję.

Badaczka Frances Chen, obecnie adiunkt na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, która przeprowadziła badania, gdy była na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech, mówi:

"Jest mnóstwo wiedzy kulturowej o mocy kontaktu wzrokowego, jako narzędzia wpływu. Ale nasze badania pokazują, że bezpośredni kontakt wzrokowy sprawia, że sceptyczni słuchacze mniej prawdopodobnie zmienią zdanie, nie bardziej, niż jak sądzono wcześniej."

Julia Minson, adiunkt Public Policy Center for Public Leadership w Harvard Kennedy School of Government w Massachusetts, która także wspólnie prowadziła badania, powiedziała:

"Nieważne, czy jesteś politykiem, czy rodzicem, może to być pomocne, aby pamiętać, że próby utrzymania kontaktu wzrokowego mogą spalić na panewce, jeśli próbujesz przekonać kogoś, kto ma inny zestaw przekonań niż ty."

W swoim badaniu, zespół wykorzystał technologię, która pozwoliła zbadać wpływ kontaktu wzrokowego w różnych sytuacjach związanych z perswazją.

Okazało się, że im więcej czasu widzowie spędzili patrząc w oczy mówców, tym mniej było prawdopodobne, że przejdą na ich punkt widzenia.

Źródło: medicalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania