Krzywa przegroda nosowa - bardzo powszechny problem

nos węch, by adamr / www.freedigitalphotos.net

Zaledwie niewielki odsetek osób ma idealnie prostą przegrodę nosową, która dzieli nos na dwie równe, symetryczne części. U osób dorosłych występuje najczęściej jej mniejsze lub większe skrzywienie. W sytuacji, gdy wada jest niewielka, to najczęściej nie powoduje żadnych dolegliwości i jest niezauważalna, jednak większe skrzywienia stanowią znaczny problem, gdyż mogą wywoływać rozmaite dolegliwości. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest operacja korygująca.

Z pewnością krzywa przegroda nosowa nie jest schorzeniem, które można zlekceważyć, zaniedbanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, jak również obniżać komfort życia. Może ona skutkować takimi dolegliwościami jak: nieustający katar, trudności z oddychaniem czy nawracające infekcje zatok.

Przeciętnie przegroda nosowa mierzy około 10 centymetrów. Jej początkowy fragment buduje chrząstka, zaś dalszy tkanka kostna. Skrzywienie może mieć miejsce w każdym z tych fragmentów. Zdarzają się sytuacje, że wada przegrody jest wrodzona lub powstaje w czasie trwania porodu. Wówczas pierwsze objawy dostrzegalne są już u maleńkiego noworodka. W czasie ssania piersi dziecko może robić częste przerwy, aby zaczerpnąć powietrza, lub powszechne będą zachłyśnięcia. Takie zachowanie można uznać za symptomy ostrzegawcze, jednak w większości przypadków stwierdza się związek krzywej przegrody nosowej z urazem nosa w późniejszym wieku. Zdaniem specjalistów wraz z wiekiem dolegliwości, jakie pojawiają się na skutek krzywej przegrody nosowej, mogą się nasilać.

Najpowszechniejszą i najbardziej uciążliwą dolegliwością związaną z krzywą przegrodą nosową są problemy z oddychanie – pojawiają się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Rozległe wady mogą prowadzić do zaburzenia drożności nosa, utrudnień w drenażu zatok oraz ucha środkowego, jak również wentylacji. Wówczas mamy do czynienia ze zdecydowanie częściej powtarzającymi się zapaleniami zatok lub uszu. Jeśli krzywa przegroda utrudnia prawidłowy przepływ powietrza, może również stanowić przyczynę chrapania oraz niebezpiecznych bezdechów sennych.

Jeśli obserwujemy u siebie lub swojego dziecka dolegliwości, które mogą sugerować skrzywienie przegrody nosowej, warto udać się do laryngologa. Przeprowadzi on dokładne badanie, aby stwierdzić, czy opisywane dolegliwości faktycznie są wywołane przez taki defekt. Pamiętajmy bowiem, że inne schorzenia, wymagające leczenia, mogą powodować zbliżone problemy.

W sytuacji, gdy stwierdzane jest skrzywienie przegrody nosowej, konieczne jest przeprowadzenie operacji, która jest jedyną formą postępowania, gwarantującą skuteczność. Wykonuje się ją niezależnie od wieku, jeśli tylko lekarz stwierdzi, że jest ona wskazana.

Septoplastyka, czyli właśnie operacja prostowania przegrody nosowej jest zabiegiem, który zwykle przeprowadza się całkowicie wewnątrz nosa, a to oznacza, że nie ma konieczności wykonywania żadnych cięć na zewnątrz. Jeśli skrzywienie występuje w części kostnej, to przeprowadzane jest jej usunięcie, część chrzęstna natomiast jest odpowiednio prostowana chirurgicznie i ustawiana we właściwym miejscu na samym środku oraz stabilizowana specjalnymi płytkami lub szwami wchłanianymi. Bardzo często stosuje się technikę endoskopową, która cechuje się minimalną inwazyjnością. Dzięki temu m.in. dochodzi do szybszego zagojenia się ran po zabiegu.

Przeprowadza się tę operację w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków możliwe jest, aby pacjent opuścił szpital już po jednym dniu i nie posiadał żadnych zewnętrznych opatrunków. Na wizytę kontrolną należy stawić się po upływie mniej więcej jednego tygodnia. Niekiedy przeprowadza się prostowanie przegrody nosowej wraz z plastyczną korektą nosa.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania