Lepszy zmysł węchu u kobiet spowodowany większą liczbą komórek mózgowych?

nos węch, by adamr / www.freedigitalphotos.net

Nowe badania pokazują, że kobiety posiadają w opuszce węchowej większą liczbę komórek niż mężczyźni. Opuszka węchowa stanowi część obwodową węchomózgowia i jest poświęcona zmysłowi powonienia. Autorzy badań - opublikowanych w PLOS ONE - sugerują, że to może wyjaśniać, dlaczego uważa się, iż kobiety mają lepszy zmysł węchu niż mężczyźni.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro w Brazylii, gdzie inna grupa badaczy opracowała "izotropowy frakcjonator" - szybki i niezawodny sposób pomiaru liczby komórek w danym regionie mózgu, takim jak opuszka węchowa.

Opuszka węchowa jest pierwszym regionem mózgu, który odbiera sygnały o zapachu wykrywanym przez nozdrza. Możliwość rozróżniania zapachów i ich wąchania jest bardzo zróżnicowana wśród osób. Ponadto, badania wskazują na istnienie znacznych różnic między kobietami i mężczyznami, oraz pokazują, że kobiety często osiągają lepsze wyniki niż mężczyźni w wielu rodzajach testów wykrywania zapachów.

Istnieją teorie, że różnice w powonieniu występujące u płci są spowodowane czynnikami poznawczymi i emocjonalnymi, a nie zdolnościami percepcyjnymi.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania