Kwasy omega-3 przeciwko poważnym zaburzeniom wzroku?

Tłuszczowe kwasy omega – 3 mają zdolność zapobiegania lub opóźniania pojawienia się poważnych schorzeń dotyczących wzroku m.in. retinopatii czy zwyrodnienia plamki żółtej. Często te schorzenia są komplikacjami dotykających osoby które cierpią na cukrzycę.

Uczeni z kanadyjskie Uniwersytetu w go Montrealu i badacze z jednostki oftalmologii szpitala Maisonneuve-Rosemont, kierowali grupa badawcza prowadzącą próby kliniczne na myszach które cierpiały na retinopatię. Jak wynika z wyników przeprowadzonych badań, faktem kwasy DHA, omega 3 pochodzenia morskiego, jest hamowanie anormalnego rozwoju małych naczyń krwionośnych znajdujących się w oku, a to prowadzi do progresywnego zaniku widzenia. Naukowcy i lekarze są w trakcie prac nad udowodnieniem skuteczności leczenia ich metoda ludzi. Właściwości antyzapalne danego kwasu z rodziny omega- 3 już są bardzo dobrze znane lecz badacze dążą do wykazania iż kwas DHA również działa antyangiogennie – może przeciwdziałać powstawanie naczyń krwionośnych), a pozwala brać pod uwagę nowe terapie dla pacjentów, którzy cierpią na cukrzycę, dla których utrata zdolności widzenia jest duży zmartwieniem.

W przeprowadzonym na myszach badaniu, naukowcy podkreślają iż kwas DHA może dodatkowo okazać się użyteczny w leczeniu niektórych typów raka, gdzie występuje nadmierne unaczynienie komórek nowotworowych i odgrywa ono ważną role w postępie i rozwoju nowotworu.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze