Nanorurki mogą przywrócić wzrok ...

oko, By graur codrin / www.freedigitalphotos.net

Proces starzenia wpływa na wszystko, od funkcji układu sercowo-naczyniowego przez pamięć aż po seksualność. Jednak najbardziej niepokojącym skutkiem starzenia dla wielu ludzi jest potencjalna utrata wzroku spowodowana zwyrodnieniem siatkówki.

Nowe postępy w kierunku protez siatkówki mogą pomóc złagodzić warunki chorobowe, które wynikają z problemów w tej ważnej części oka. Nowe, obiecujące badanie opublikowane w Nano Letters opisuje rewolucyjne, nowatorskie urządzenie przetestowane na modelach siatkówki pochodzenia zwierzęcego, które ma potencjał, aby leczyć wiele chorób oczu.

Funkcjonalny prototyp został opracowany przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem prof. Yael Hanein z Tel Aviv University's School of Electrical Engineering.

"W porównaniu do testowanych w przeszłości technologii, nowe urządzenie jest bardziej skuteczne, bardziej elastyczne i może bardziej efektywnie stymulować neurony" stwierdził prof. Hanein "Nowa proteza jest kompaktowa, w odróżnieniu od poprzednich projektów, które wykorzystywały druty lub metale podczas próby wyczuwania światła. Dodatkowo, nowy materiał jest zdolny do osiągnięcia wyższej rozdzielczości przestrzennej, natomiast starsze projekty zmagały się z tym problemem."

Naturalny kształt
Naukowcy połączyli półprzewodnikowe nanopręty i węglowe nanorurki, aby stworzyć bezprzewodowy, czuły na światło, elastyczny film, który potencjalnie może zastąpić uszkodzoną siatkówkę oka. Naukowcy testowali nowe urządzenie na siatkówce piskląt, które jeszcze nie były wrażliwe na światło, aby udowodnić, że sztuczna siatkówka oka jest wstanie wywołać aktywność neuronów w odpowiedzi na światło.

Pacjentów, którzy cierpią na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)- zwykle dotyka osoby w wieku 60 lat lub starsze i dotyczy uszkodzenia konkretnej części siatkówki- będzie stać na skorzystanie z urządzenia zbudowanego z nanorurek, jeśli okaże się kompatybilne u zwierząt w perspektywie długoterminowej.

Źródło: ScienceDaily

To byłoby coś naprawdę

To byłoby coś naprawdę dużego.Myślę również o sobie, bo w wyniku wypadku moja siatkówka porządnie oberwała i mam małe szanse na to, że kiedykolwiek będę na to oko w miarę prawidłowo widzieć.Zdaję sobie sprawę z tego, że to jeszcze kwestia sporego czasu zanim tego typu technologia zostanie w pełni wykorzystana w leczeniu ludzi ale nawet sama szansa na tego typu terapię jest sukcesem.Obawiam się tylko jednego, że zanim w Polsce tego rodzaju leczenie będzie miało szansę wejść w życie mnie już może nie być na tym świecie.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania