Lekarstwo na astmę alergiczną w zasięgu ręki

astma, Arvind Balaraman / www.freedigitalphotos.net

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, objawiającą się często napadami duszności i kaszlu. Astmatycy są bardzo wrażliwi na alergeny środowiskowe, lub tzw. wyzwalacze jak pyłki, kurz, spaliny i dym. Ekspozycja na nie, może wywoływać u osób cierpiących na astmę, zapalnie, zwężenie dróg oddechowych, produkcje śluzu, które następnie mogą powodować świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszność.

W Polsce astma alergiczna stanowi 62% wszystkich rozpoznań astmy.

Nie ma lekarstwa na astmę, ale pacjenci mogą zmniejszać jej objawy za pomocą różnych metod leczenia, takich jak stosowanie: antybiotyków, środków przeciwzapalnych i działających rozszerzająco na oskrzela (leki stosowane w inhalatorach, które pomagają oczyścić płuca ze śluzu i zmniejszyć stan zapalny). Niestety ogranicza się to przede wszystkim do radzenia sobie już zaistniałym atakiem astmy i często wiąże się z brakiem możliwości jakiejkolwiek kontroli.

Zespół badawczy, włączający Minoru Fukuda z Programu Mikrośrodowiska i Przerzutów Guza z Medycznego Instytutu Badawczego z Sanford - Burnham w Orlando, opublikował ostatnio swoje wnioski w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), które wskazują na to, że nowy sposób leczenia astmy wywołanej alergenem jest już w zasięgu ręki.

Molekuła "blokuje sygnalizację komórek T prowadzącą do ataków astmy"

Wykorzystując model myszy, badacze znaleźli syntetyczną cząsteczkę, która była w stanie blokować sygnalizację, która indukuje odpowiedź limfocytów T, prowadzącą do rozpoczęcia ataku astmy.

W szczególności, zespół odkrył, że monosacharyd siarczanu blokuje komunikację pomiędzy chemokiną CCL20 – białkiem wysyłanym do komórek T - i siarczanem heparyny - cząsteczką, która chroni CCL20 i zapewnia jej pozostanie na komórkach nabłonka płuc.

Dostarczona zarówno przez drogi oddechowe, jaki i dożylnie cząsteczka siarczanu monosacharydu skutecznie zmniejszała objawy astmy u myszy takie, jak: zapalenie, zwężenie dróg oddechowych i produkcja śluzu.

Komentując ustalenia zespołu, Fukuda mówi :
"Wdychanie nowej cząsteczki może zmniejszyć objawy astmy poprzez hamowanie chemokin pośredniczących w reakcji zapalnej. Czekamy na dalszy rozwój badań nad cząsteczką, która może dać szansę leczenia milionów ludzi, cierpiących z powodu tej przewlekłej choroby."

Z innych, wcześniej publikowanych badań na Medical News Today wynika, że ludzie, którzy mieszkają w miastach są bardziej narażeni na rozwój astmy, alergii i innych chorób zapalnych, ponieważ ich ekspozycja na "zdrowe bakterie" jest mniejsza niż ludzi mieszkających na wsi. Z kolejnych i tegorocznych badań wynika, że dieta bogata w błonnik może chronić przed astmą - bakterie jelitowe podczas trawienia błonnika uwalniają kwasy tłuszczowe do krwiobiegu, które wpływają na to jak zachowuje się układ odpornościowy w płucach.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania