Lek Avastin zwiększa ryzyko zgonu bardziej niż chemioterapia.

antybiotyki_txt_300x0_romiar-niestandardowy.jpg

Niedawno przeprowadzone badani, którego wyniki zostały podane do wiadomości publicznej, rzuca niekorzystne światło na lek Avastin. Ukazuje ono iż stosowanie popularnego leku antynowotworowego ryzyko śmierci z powodu jego skutków ubocznych jest większe niż ryzyko związane z chemioterapią.

Najgorszymi działaniami niepożądanymi laku to ostre biegunki, perforacje jelit i wystąpienie problemów z zabliźnianiem się tkanek. Dzięki nowej analizie obejmującej 16 badań i 10 tysięcy pacjentów, wiadome jest już jak duże jest ryzyko zgonu związanego z lekiem Avastin i wyjaśnione zostały sytuacje dla różnych typów raka. lek początkowo został zatwierdzony w 2004 roku jako terapia dla zaawansowanych stadiów raka prostaty. Jego zastosowanie później zostało również włączone w terapie raka piersi, nerek czy płuc. Lecz pozwolenie na leczenie raka piersi zostało wycofane w grudniu. Leczenie lekiem kosztuje miesięcznie 10 000 dolarów USA. Jest to pierwszy lek, który został stworzony w celu hamowania wzrostu nowotworu, blokując rozwój jego nowych naczyń krwionośnych. Działa on na zasadzie zupełnie innej niż chemioterapii. Nie wywołuje on mdłości ani też nieprzyjemnego wypadania włosów. Naukowcy są zdania że właśnie to mogło spowodować że część z lekarzy nieostrożnie traktowała lek i niekontrolowana jego stosowania.

Jak wynika z nowego badania 2,5% chorych, którzy zażywali Avastin zmarło z powodu wykrwawienia i innych skutków ubocznych, które zostały spowodowane przez lek. Śmiertelne działania niepożądane zdarzały się o 1,5 raza częściej u tych osób które przechodziły terapię lekiem niż u tych co były leczone tylko „chemią”. W sumie naukowcy doliczyli się 148 przypadków śmiertelnych na ponad 5500 osób które były leczone Avastinem, a 71 zgonów u osób u których stosowana była chemioterapia. Naukowcy są zdania że lek poza blokowaniem rozwoju nowotworu poprzez blokowanie rozwoju jego naczyń krwionośnych, dodatkowo oddziałuje na organizm i uniemożliwia tworzenie się nowych normalnych naczyń krwionośnych.

Źródło: biomedical.pl

Myślę, że na takie

Myślę, że na takie wnioski potrzeba znacznie więcej czasu niż obecnie jest avastin stosowany. Mam znajomą, która przechodziła kurację okulistyczną (AMD) przy zastosowaniu avastinu i tak naprawdę jedynym problemem była cena. Dziewczyna sama kupowała lek i potem tylko lekarze go rozdzielali na dawki i aplikowali oczywiście. Niestety lek nie jest refundowany i wtedy najtaniej jak znajoma znalazła to było to ok. 1,5 tysiąca złotych za 100mg, w sieci aptek juventa. Może kiedyś się ludzie tej refundacji doczekają, tym bardziej, że inne leki które w takiej terapii mogą być stosowane są nawet kilkukrotnie droższe, a to już w ogóle...

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania